T. Halíkovi byla 13. března 2014 udělena Templetonova cena.

2018

11. prosince 2018

Prohlášení k písemnému napomenutí ze strany Dominika Duky

Naše různé pohledy s panem kardinálem na společensko-politické otázky, v nichž ovšem panuje ve společnosti i v církvi oprávněná pluralita názorů (nejde naštěstí o různosti v záležitostech víry, kde samozřejmě respektuji autoritu svého biskupa), vyvrcholily kolem politického proslovu kolegy Piťhy v katedrále 28. 9. Ten jsem považoval a považuji za formou i obsahem krajně nevhodný, hodící se spíše do bulváru než do katedrály na velký církevní svátek. Považoval jsem za svou povinnost ukázat i veřejně, že takové proslovy (démonizující názorové oponenty a přičítající jim zločinné úmysly, včetně „zakládání vyhlazovacích koncentračních táborů“), vyvolávající paniku místo naděje a předem diskreditující svou úrovní církev pro potřebnou seriózní debatu o vážných otázkách kolem sociologických teorií genderu, nejsou jediným hlasem v církvi. Velmi mne nepříjemně překvapilo, že se za Piťhova slova postavil pan kardinál. Petr Piťha následně v MF Dnes uvedl zdroje, z nichž svá tvrzení čerpal, a poté proděkan FF UK Daniel Soukup jasně prokázal, že tyto zdroje byly jednak neseriózní, jednak nekorektně interpretované, jednak obsahově irelevantní, že tedy Piťhova tvrzení stála na vodě.

Vždycky jsem chápal různost našich společensko-politických stanovisek s Dominikem Dukou jako příležitost, aby církev jako taková oslovila širší názorové spektrum společnosti, a jako příležitost ukázat, že církev se řídí evangeliem lásky a svobody a nejedná jako totalitní organizace. Po reakcích pana kardinála kolem posledního Kněžského dne, o nichž jste patrně informováni, vidím, že naše pohledy na kulturu dialogu v církvi a výzvu papeže Františka, abychom se vyjadřovali svobodně a otevřeně, jsou odlišné. Na emotivní reakci pana kardinála samozřejmě reagovat budu, rozhodně, klidně a věcně, ale prozatím věc konzultuji s několika právníky a nechci pochopitelně v médiích o tom mluvit dříve, než pan kardinál dostane úředně mé stanovisko. Nepředpokládám, že by pan kardinál chtěl spor dále vyostřovat a chtěl končit své působení na pražském stolci tím, že Tomáše Halíka vyštval z církve nebo že rozbil jednu z nejživějších farností v naší zemi.

S Dominikem Dukou jsme byli 50 let přátelé (a s Petrem Piťhou ještě déle), spolupracovali jsme v „podzemní církvi“, ale nynější doba (včetně celosvětové krize a názorového rozdělení církve), mnohé věci prověřuje; doufám, že po blížícím se Dominikově penzionování (patrně v řádu několika měsíců) zas konečně najdeme chvíli na vyjasňující osobní rozhovor, o nějž jsem ho dlouho marně žádal, a zas k sobě najdeme cestu. Celosvětovou situaci proměn církve sleduji při svých mnoha studijních a přednáškových cestách po několika kontinentech, připravuji o tom – jakožto vicepresident Council for Research in Values and Philosophy (CRVP) ve Washingtonu – mezinárodní výzkumné úkoly a konference a svou novou knihu.

● NOVINKY ●

● NOVINKY ●

Cesta ke Kristu

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 5. 12. 2021

Podstatně obsáhlejší odpolední a večerní kázání - "z pootevřeného kostela"

● NOVINKY ●

Odpoledne křesťanství: Odvaha k proměně

Nakladatelství Lidové noviny ohlásilo na 3. 12. 2021 dlouho očekávané vydání nové zásadní knihy Tomáše Halíka.

Obsah a další informace v sekci Knihy

Nakladatelství Herder připravuje vydání německé verze v dubnu 2022.

● NOVINKY ●

Zdvihněte hlavy a napřimte se

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 28. 11. 2021

Podstatně obsáhlejší večerní kázání - "z pootevřeného kostela"

● NOVINKY ●

Cena Józefa Tischnera míří do Česka

Tomáš Halík obdrží jako první zahraniční laureát v Krakově prestižní Cenu Józefa Tischnera. Cena je pojmenována po polském filozofovi a duchovním otci hnutí Solidarita J. Tischnerovi (1931 - 2000)

Zpráva polské tiskové agentury:

"Toto jedinečné ocenění je udělováno nepřetržitě od roku 2001 významným intelektuálům, publicistům a sociálním aktivistům. Letošní laureát TOMÁŠ HALÍK - filozof, teolog a sociolog - byl oceněn v kategorii náboženská a filosofická tvorba, která je pokračováním Tischnerova "myšlení hodnot", za knihu Čas prázdných kostelů (Czas pustych kościołów), v níž ukazuje, že doba pandemie nás nutí znovuobjevit křesťanství.

eKAI

● NOVINKY ●

Tomáš Halík čestným profesorem IIH

Tomáš Halík byl jmenován čestným profesorem Mezinárodního institutu pro hermeneutiku, který byl před 20 lety založen při Varšavské univerzitě. Jeho posláním je mezinárodní a interdisciplinární spolupráce fenomenologicky orientované hermeneutické filozofie. Mezinárodní komunita profesorů h.c. má za úkol rozvíjet spolupráci mezi filozofií, teologií, literární vědou a dalšími obory.

● NOVINKY ●

Slavnost Krista krále

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 21. 11. 2021

● NOVINKY ●

Cena J. A. Komenského pro rok 2020 - znovu odloženo

V sobotu 20. listopadu odpoledne měla být v historické radnici v Naardenu Prof. Tomáši Halíkovi předána Komenského cena / Comenius Prijs (původně v březnu 2020). Bohužel, vzhledem k novým proticoronovým opatřením se muzeum rozhodlo tuto slavnostní akci i plánovaná sympozia zrušit.

● NOVINKY ●

"Sametové" výročí na EXPO 2020

Ve středu 17. 11. 2021 na EXPO 2020 v Dubaji se v pavilonu Terra odehraje pod záštitou organizátorů ekumenická a mezikulturní konference ve spolupráci s nadací Forum 2000. [f] (fb-video)

Akci připomínající humanitní odkaz prezidenta Václava Havla bude moderovat ekonom Tomáš Sedláček a mezi zahraničními účastníky promluví i profesor Tomáš Halík.

● NOVINKY ●

„75 Jahre Herder Korrespondenz“

„Jak zůstat katolíkem?“. Časopis „Herder Korrespondenz“ slaví 75. výročí festivalovou akademií. V pondělí 15. listopadu od 19 hod.

● NOVINKY ●

O posledních věcech

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 14. 11. 2021

● NOVINKY ●

Duchovní a totalita

Tomáš Halík se ve čtrvtek 11.11. od 20 hod. spolu s biskupem Václavem Malým a historikem Petrem Kourou zúčastní besedy ke scénickému dokumentu "Duchovní a totalita – Josef Zvěřina a zápas za duchovní svobodu v komunistických kriminálech". [f]

● NOVINKY ●

Intercultural and Interfaith Dialogue

Letošní ročník konference má téma Building Trust Among Future Communities

Czernin Palace - 11. XI. 2021

PANEL I (10:30 - 12:00): Power of Religion in Building Trust within Society

Prof. Olivier Roy (Professor and Scientific Advisor to the Middle East Directions Program, European University Institute)
Prof. Tomáš Halík (Professor of Sociology, Charles University, President of the Czech Christian Academy)
Katerina Pekridou (Executive Secretary for Theological Dialogue, Conference of European Churches)
Chief Rabbi David Rosen (American Jewish Committee, International Director of Interreligious Affairs)

YouTube

● NOVINKY ●

Láska je silnější než smrt

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 7. 11. 2021

Zcela odlišné večerní kázání - "z pootevřeného kostela"

● NOVINKY ●

Další lež Miloše Zemana

Miloš Zeman o mně v rozhovoru pro Frekvenci 1 dnes 5. 11. 2021 tvrdil, že jsem o něm veřejně prohlásil, „že by neměl žít, že by bylo lépe, kdyby nežil“ a dodal: „typický katolický kněz". Slova, která mi Miloš Zeman připsal, jsem nikdy nepoužil, prezident mne zcela lživě obvinil a pokusil se poškodit mou čest stejně jako v případě útoku na Ferdinanda Peroutku. Vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nyní nezvažuji podání žaloby.

Prof. PhDr. Tomáš Halík, Th.D.


Mediální ohlasy:

Aktuálně - Forum 24 - ČTK - ChristNet - Novinky - Echo24 -iRozhlas -Forum24

● NOVINKY ●

T. Halík v diskusi s biskupem Ackermannem

Ve středu 3. listopadu se v klášteře "Heilig Kreuz" konala bohoslužba s následnou panelovou diskusí s trevírským biskupem Stephanem Ackermannem na téma "Synodální cesta". [f]
Tomáš Halík se pro zdravotní indispozici zúčastnil on-line.

Bistum Trier - Saarbrücker Zeitung (foto) - video [f] [f]

● NOVINKY ●

Kdo nemiluje, nezná Boha

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 31. 10. 2021

● NOVINKY ●

Tomáš Halík obdrží v Krakově prestižní cenu IN VERITATE

V Krakově se ve dnech 28.-30. října 2021 koná mezinárodní konference Role křesťanů v procesu evropské integrace, spoluorganizovaná frakcí Evropské lidové strany v Evropském Parlamentu, Radou evropských biskupských konferencí (COMECE) a Nadací Roberta Schumana, na níž promluví řada politických, církevních a akademických představitelů z několika evropských zemí, včetně kardinála Jeana-Claude Hollericha, prezidenta COMECE.

Součástí konference je již potřetí slavnostní předání Ceny biskupa Pieronka IN VERITATE za „za vynikající postoje a úspěchy při spojování křesťanských a evropských hodnot.“ Předchozími nositeli byli bývalá polská premiérka prof. Hana Suchocká a blízký spolupracovník papeže Jana Pavla II. prof. Rocco Buttiglione. Letošní cenu obdrží (v pátek 29. 10. v 19 hod.) prof. Tomáš Halík. Laudatio pronese prof. Suchocká.

Tomáš Halík rovněž vystoupí (v pátek 29. 10. v 12.30 hod.) jako jeden z hlavních řečníků konference na téma „Krize hodnot a současná vize lidské osoby“.

Konferenci bude možno sledovat na YouTube

Program konference

● NOVINKY ●

Dej, abych viděl!

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 24. 10. 2021

Podstatně obsáhlejší odpolední kázání - "z pootevřeného kostela"

● NOVINKY ●

Fórum dialogu 2021

Sedmé Fórum dialogu, které pořádá Česká křesťanská akademie, letos nese podtitul "Role institucí v čase krize". S přednáškami a v diskusi vystoupí Tomáš Halík, Jaroslav Šebek, Šimon Pánek, Benjamin Roll, Veronika Sedláčková, Jan Hartl, Lenka Bradáčová, Josef Baxa, moderuje Pavel Hošek.

Praha-Emauzy, sobota 23. X. 2021

Program & přihláška na webu ČKA

video záznam VI. Fóra dialogu 2020

video záznam VII. Fóra dialogu 2021

● NOVINKY ●

Role křesťanů a církve v čase krize

Přednáška Tomáše Halíka na VII. Fóru dialogu (ČKA) - 23. 10. 2021

● NOVINKY ●

Stredoeurópske fórum 2021

Letošní ročník Středoevropského fóra [f] začíná v pátek 22. října od 16 hod.
Nad tématem "Čomu veriť?" se od 16.15 sejdou:
paní Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenské republiky
pan Tomáš Halík, profesor UK a farář Akademické farnosti
pan Jacques Rupnik, politolog - tentokrát v roli moderátora

Rozpravu bude možné sledovat on-line - následně záznam na YouTube

● NOVINKY ●

Znamení neznámého

Tomáš Halík, Jiří Hazlbauer, Jan Němec a Petr Vizina nad knihou Znamení neznámého Jana Němce a Petra Viziny, zahrnující rozhovory o vnitřním životě s lidmi z různých oborů (muzikantka, kněz, malíř, překladatelka, básník, ekolog, filosofka, opat zenového kláštera a řádová sestra), které spojuje zkušenost pobývání v tichu, rozmýšlení, úžas nad světem vnímání jeho hlubších souvislostí, sestupování do sebe, zkrátka něco, co by se dalo označit spiritualitou v tom nejširším možném významu.

video záznam

Dominikánská 8 - 20. 10. 2021 - [f]

● NOVINKY ●

Buď vůle tvá

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 17. 10. 2021

Podstatně obsáhlejší večerní kázání - "z pootevřeného kostela"

● NOVINKY ●

Smysl kaplanské služby

Konference ČKA a KAS „SPOLEČNĚ“ 14. 10. 2021 - Kaplanská služba v kategoriální pastoraci

● NOVINKY ●

Svoboda následování

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 10. 10. 2021

Podstatně obsáhlejší odpolední a večerní kázání - "z pootevřeného kostela"

● NOVINKY ●

Co Čech, to politik

Tomáš Halík v předvolební debatě na CNN Prima - 7. 10. 2021

● NOVINKY ●

In animo contrito

Tomáš Halík hostem "Dopoledne s Proglasem" - 6. 10. 2021 od 9 hod.

● NOVINKY ●

Cena Prahy 1

Tomáš Halík spolu s dalšími osobnostmi 4. 10. 2021 převzal v Brožíkově síni Staroměstské radnice Cenu Prahy 1.

● NOVINKY ●

K jádru věci

Tomáš Halík v rozhovoru s Irenou Pulicarovou.
TV Noe - 4. 10. 2021 - živé vysílání - - následně v archivu K jádru věci

● NOVINKY ●

Není dobře člověku samotnému

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 3. 10. 2021

Odpolední kázání - "z pootevřeného kostela"

● NOVINKY ●

Nebraňte mu!

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 26. 9. 2021

● NOVINKY ●

In animo contrito

Vystoupení Mons. Tomáše Halíka na mezinárodní konferenci o zneužívání nezletilých

Sestry a bratři,
v duchu pokory a se zarmouceným srdcem - in spiritu humilitatis et in animo contrito – se chceme dotknout jedné z nejbolestnějších ran církve. I mystické tělo vzkříšeného Krista nese rány, a kdybychom tyto rány ignorovali, kdybychom se jich nechtěli dotknout, neměli bychom právo říci s apoštolem Tomášem „Můj Pán a můj Bůh!“ Kristus bez ran, církev bez ran, víra bez ran je jenom ďábelská iluze.

(celý text ...)

PL - Vaticana - Proglas - DE - EN - TheTablet - PT - BR - NL - CRO - HU

● NOVINKY ●

Svoboda od sebe sama

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 19. 9. 2021

● NOVINKY ●

Papež František přijíždí na Slovensko

„Tato doba není jen epochou změn, nýbrž změnou epochy,“ tvrdí papež František. Právě v této době civilizačních změn, která vyžaduje také další z mnoha reforem církve v dějinách křesťanství, se odehrává třetí návštěva papeže v dějinách Slovenska. >>> číst dále

● NOVINKY ●

Kristus bez kříže by byl Antikristem

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 12. 9. 2021

● NOVINKY ●

Církev bez zdí / Kościól bez murów

Příspěvek Mons. Tomáše Halíka na VI Kongresu Nowej Ewangelizacji - 10. 9. 2021

● NOVINKY ●

Rozhovor pro slovenskou televizi TA3

Kto je František a čo so sebou prináša na Slovensko?
V špeciálnom vydaní Témy dňa 9. 9. 2021 sme sa zhovárali s teológom a filozofom Tomášom Halíkom, ktorý v minulosti pracoval vo Vatikáne a bol aj pri zvolení Františka za hlavu cirkvi.

● NOVINKY ●

Otevři se

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 5. 9. 2021

● NOVINKY ●

Chraňte se kvasu farizeů

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 29. 8. 2021

Podstatně vydatnější nedělní večerní kázání (z pootevřeného kostela)

● NOVINKY ●

Martin Kočí laureátem ceny za nejlepší teologickou knihu

Evropská společnost pro katolickou teologii (ESCT) udělila 27. srpna 2021 českému teologovi Martinu Kočímu Cenu za nejlepší evropskou teologickou knihu za roky 2019/20, a to za knihu Thinking Faith after Christianity. Zprávu ČKA převzaly portály ChristNet a Cirkev.
Martin Kočí se tak stal teprve druhým českým laureátem této ceny - prvním byl právě před 10 lety Tomáš Halík.
„Toto významné mezinárodní ocenění, které si Martin Kočí plně zaslouží, vnímám jako povzbuzení pro celou mladší generaci českých autorů v oblasti filozofie, teologie a humanitních věd. Máme své místo a své úkoly v kontextu současného evropského myšlení," okomentoval událost Tomáš Halík.

Ke vztahu obou laureátů připomeňme, že Martin Kočí byl editorem sborníku Vykročit z uzavřenosti, vydaného k 70. narozeninám Tomáše Halíka v roce 2018.

● NOVINKY ●

Prezident SRN na návštěvě v Praze

Tomáš Halík (mj. od r. 2019 nositel německého státního vyznamenání "Záslužný řád Spolkové republiky Německo") se ve čtvrtek 26. srpna setkal s prezidentem Steinmeierem.

● NOVINKY ●

Víra a svoboda

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 22. 8. 2021

● NOVINKY ●

Absolventský Velehrad 2021

Tomáš Halík přijal pozvání na 5. ročník Absolventského Velehradu
V sobotu 21. srpna vystoupil s přednáškou "Křesťanství a změna epochy", v neděli pak celebroval závěrečnou mši sv.

● NOVINKY ●

K výročí okupace r. 1968

Tomáš Halík k výročí ruské okupace Československa v srpnu 1968: video

● NOVINKY ●

Nanebevzetí P. Marie; Být chlebem pro druhé

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 15. 8. 2021

Mariánské nedělní večerní kázání (z pootevřeného kostela)

● NOVINKY ●

Katolíci společně proti extrémistům

Otevřený dopis kardinálu Dukovi [fb] je projevem výrazných změn v české katolické církvi. Biskupové, kněží, akademici i aktivní laici - od "konzervativních" po "pro-reformní"- protestují proti tomu, aby extrémistické proruské populistické síly jako SPD či Volný blok zneužívaly křesťanskou rétoriku a mátly věřící. Hodnotové porozumění mezi různými proudy katolíků, kteří se společně vymezují proti extrémistům zprava i zleva, může vést k dialogu a spolupráci. >>> číst dále

● NOVINKY ●

Chléb života

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 8. 8. 2021

Podstatně vydatnější nedělní večerní kázání (z pootevřeného kostela)

● NOVINKY ●

Život na hloubce

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 1. 8. 2021

Podstatně vydatnější nedělní večerní kázání (z pootevřeného kostela)

● NOVINKY ●

Sv. Ignác; sliby Jana Regnera

Tomáš Halík posloužil zásadním kázáním v kostele sv. Ignáce v Praze, v den svátku sv. Ignáce, kdy skládal sliby P. Jan Regner SJ, emeritní farní vikář (2010-2018) Akademické farnosti Praha.

● NOVINKY ●

Podpora stanoviska arcibiskupa Graubnera

K přímé politické angažovanosti členů mediálních rad, kteří jsou spojování s katolickou církvi, jako je Lipovská a Nerušil, ve fašizujících populistických stranách, nelze mlčet. Právem si vážíme křesťanů, kteří se včas ozvali v době nástupu fašismu, nacismu a komunismu - např. kardinála Berana za jeho článek "Nemlč, arcibiskupe" v době komunistického puče - a varovali veřejnost. I dnes je třeba varovat před lidmi, kteří navíc ohrožují morální autoritu křesťanství kolaborací s extrémisty. >>> číst dále

● NOVINKY ●

Ekumenismus – tvář lásky

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 25. 7. 2021

Podstatně vydatnější nedělní večerní kázání (z pootevřeného kostela)

● NOVINKY ●

LŠT - Dubrovník 2021

V Dubrovníku začala letošní "Letní škola teologie". (video)
Tomáš Halík vystoupí 22.7. od 10 hod. na téma „Střet civilizací nebo Civitas Oecumenica?“. [f]

Rozhovor TH s Alessanderm Di Bussolo: italsky - česká zpráva - česká zpráva
Rozhovor TH & Ivo Džeba: chorvatsky

"Kulatý stůl" 20.7.2021:

● NOVINKY ●

Samota s Bohem

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 18. 7. 2021

● NOVINKY ●

Blízký příchod?

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 11. 7. 2021

● NOVINKY ●

Smetanova Litomyšl 2021

V neděli 4. července 2021 Tomáš Halík slouží tradiční děkovnou mši v rámci letošního ročníku významného hudebního festivalu.

Audio - Video - Foto

Záznamy z minulých let:

2020: Text - Audio - Video - fb-event - fb foto - Foto - Blog
2019: Text - Audio - Video - fb-event - fb-video - AFP - Foto - SL - ChristNet
2018: Text - fb-foto- Foto
2017: Text - Audio - Video - AFP - SL
2016: Text - Audio - Video - ChristNet

2010: ČRo

(foto: fb SL2020)

● NOVINKY ●

Naslouchat prorokům

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 4. 7. 2021

● NOVINKY ●

“The Trauma of Communism”

The Nanovic Institute for European Studies at the University of Notre Dame will host a three-day virtual academic conference on “The Trauma of Communism” from Tuesday, June 29 to Thursday, July 1, 2021.

● NOVINKY ●

Vypovědět celou pravdu

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 27. 6. 2021

Večerní kázání - "z pootevřeného kostela"

Text na blogu Tomáše Halíka, na serveru ChritNet

● NOVINKY ●

Poděkování dobrodincům Akademické farnosti

● NOVINKY ●

Rozloučení s prof. Janem Sokolem

Ve čtvrtek 24. června 2021 sloužil Tomáš Halík zádušní mši v kostele sv. Markéty v Břevnově; následovalo uložení urny s popelem do rodinného hrobu na místním hřbitově.
Jan Sokol zemřel 16. února 2021 (zpráva), ale vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci proběhlo tehdy rozloučení jen v úzkém rodinném kruhu.

foto - album - video

(foto: FHS UK)

● NOVINKY ●

O bouři, strachu a víře

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 20. 6. 2021

Odpolední a večerní kázání - "z pootevřeného kostela"

● NOVINKY ●

O víře, malém zrnu a velkých plodech

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 13. 6. 2021

Odpolední a večerní kázání - "z pootevřeného kostela"

● NOVINKY ●

Ovoce z ráje

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 6. 6. 2021

Odpolední a večerní kázání - "z pootevřeného kostela"

● NOVINKY ●

Za Jiřinou Šiklovou

Poslední rozloučení s paní Jiřinou Šiklovou se uskutečnilo v kostele Nejsvětěšího Salvátora ve čtvrtek 3. června 2021. Celebroval Mons. Tomáš Halík, promluvili i Jana Hradilková a Petr Pithart - záznam v audioarchivu farnosti.

(foto: Martin Staněk)

● NOVINKY ●

Bůh nad námi, před námi a v nás

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 30. 5. 2021

Odpolední a večerní kázání - "z pootevřeného kostela"

● NOVINKY ●

100 let CČSH

ČKA uspořádala kolokvium "Československá církev husitská – sto let zkušeností".

● NOVINKY ●

Letnice

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 23. 5. 2021

Odpolední a večerní kázání - "z pootevřeného kostela"

● NOVINKY ●

Svatodušní novéna

Promluva Tomáše Halíka ke svatodušní novéně - k poslechu

● NOVINKY ●

Jděte do celého světa

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 16. 5. 2021

● NOVINKY ●

LŠT - Dubrovník 2021

Tomáš Halík bude přednášet na letošní "Letní teologické škole" v Dubrovníku. Zápis právě začal!

(ilustrace: Fratellanza umana)

● NOVINKY ●

Evropa dnes a zítra

Další z cyklu on-line debat v rámci Café Evropa, tentokrát na téma: "Evropa dnes a zítra – jaká budoucnost čeká projekt sjednocené Evropy?" Debatu organizuje Evropská komise v ČR, Kancelář Evropského parlamentu a EUROPEUM Institute for European Policy ve spolupráci s Eurocentrum Praha. Mediálním partnerem debaty je Deník.cz. - Praha, 10. května 2021 od 17.30
Hosté:
Tomáš Halík, teolog, religionista a sociolog
Iveta Radičová, slovenská ex-premiérka, socioložka a děkanka, Paneurópska vysoká škola
Jana Soukupová, zakladatelka iniciativy, Youth, Speak Up
Moderátor: Luboš Palata, Deník.cz

[f] - video - YT

● NOVINKY ●

Jsem jen člověk / Bůh se děje v lásce

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 9. 5. 2021

Odpolední a večerní kázání - "z pootevřeného kostela"

● NOVINKY ●

Postní a velikonoční kázání 2021

23.5. - (8) - Letnice - video - audio odp. - audio več.
22.5. - Svatodušní vigilie - video - audio
18.5. - Svatodušní novéna - audio
16.5. - (7) - Jděte do celého světa - video
14.5. - Otevřenostpro vanutí Ducha - audio
11.5. - Spása, zatracení - audio
9.5. - (6) - Bůh se děje v lásce - video - audio odp. - audio več.
4.5. - audio
2.5. - (5) - Milovat doopravdy - video
27.4. - Já a Otec jedno jsme - audio
25.4. - (4) V duchu pravdy - Neděle Dobrého pastýře - video - audio odp. - audio več.
20.4. - Já jsem chléb života - audio
18.4. - (3) Poznali Ježíše při lámání chleba - video - audio
11.4. - (2) Bílá neděle - video - audio
6.4. - Úterý velikonočního oktávu - audio
4.4. - (1) Zmrtvýchvstání Páně - video - audio odp. - audio več.
3.4. - Bílá sobota - video - audio
2.4. - Velký pátek - video - audio - meditace
1.4. - Zelený čtvrtek - video - audio
28.3. - Květná neděle - video-promluva - video-mše - audio
21.3. - 5. postní neděle - video - audio
18.3. - Velikonoční pozdravení Tomáše Halíka - video
14.3. - Neděle Laetare - video - audio
7.3. - 3. postní neděle - video - audio
28.2. - 2. postní neděle - video
23.2. - Modlitba Páně - audio
21.2. - 1. postní neděle - video - audio
17.2. - Popeleční středa - audio

Videa zde jsou zejména promluvy "z prázdného kostela" + záznamy živých vysílání v Pašijovém týdnu
Audia pak záznamy mší "z pootevřeného kostela" (nejde tedy většinou o duplicity)

● NOVINKY ●

Milovat doopravdy

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 2. 5. 2021

● NOVINKY ●

V duchu pravdy

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 25. 4. 2021

Odpolední a večerní kázání - "z pootevřeného kostela"

● NOVINKY ●

Situation von Kirche und Glauben in der Pandemie

Die digitale Frühjahrs-Vollversammlung 2021 des Zentralkomitees der deutschen Katholiken - 23. und 24. April 2021.
Impulsvortrag von Thomás Halik: www - pdf

● NOVINKY ●

K aktuální politické situaci

Vyjádření Tomáše Halíka k aktuální politické situaci - 21. 4. 2021

Proglas

● NOVINKY ●

Poznali Ježíše při lámání chleba

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 18. 4. 2021

K poslechu včetně perikop v audioarchivu farnosti.
Odpolední kázání - "z pootevřeného kostela"

● NOVINKY ●

Knižné pódium EBF

Tomáš Halík hostem Knižního pódia s tématem "Svět bez Boha: Ateismus jako druh náboženské zkušenosti"
On-line Praha - Bratislava, úterý 13. dubna 2021, od 16 hod. fb-video - YouTube záznam

● NOVINKY ●

Bílá neděle

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 11. 4. 2021

K poslechu včetně perikop v audioarchivu farnosti.
Odpolední kázání - "z pootevřeného kostela"

● NOVINKY ●

Zakázaný Bůh

13. díl: Generál bez vojska - premiéra 8. 4. 2021 ČT2
Přehled všech dílů na webu ČT

● NOVINKY ●

Radost vzkříšení. Promluva k Velikonoční neděli.

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 4. 4. 2021

K poslechu včetně perikop v audioarchivu farnosti.
Odpolední kázání - "z pootevřeného kostela"
Večerní kázání - "z pootevřeného kostela"

● NOVINKY ●

Velikonoční vigilie 2021

Velikonoční vigilie "v pootevřeném kostele" - 3. 4. 2021

● NOVINKY ●

Velký pátek 2021

Velkopáteční obřady "v pootevřeném kostele" - 2. 4. 2021

● NOVINKY ●

Velikonoce 2020

Rozcestník postních a velikonočních kázání roku 2020

● NOVINKY ●

Velkopáteční meditace na Vltavě

Velikonoční meditace Tomáše Halíka: On sám je světlem, v němž se ukazuje pravda o světě i o každém z nás

Pátek 2. 4. 2021 od 18 hod. na ČRo - Vltava

● NOVINKY ●

Zelený čtvrtek 2021

Mše svatá "v pootevřeném kostele" - 1. 4. 2021

● NOVINKY ●

Co je nevěřícím svaté?

Dominikánská 8 - 29. 3. 2021

Co má být cílem dialogu mezi nevěřícími a věřícími? Má takový dialog nějaký význam? Nakolik je takový dialog vždy osobní? Co pro člověka znamená, že je věřící či nevěřící? Je možný humanismus vždy pouze jako sekulární humanismus?

Hosté: Václav Bělohradský, Tomáš Halík, Tomáš Hříbek. Moderuje: Daniela Brůhová

● NOVINKY ●

Květná neděle 2021

Mše svatá "v pootevřeném kostele" - 28. 3. 2021

K poslechu zřetelnější nahrávka v audioarchivu farnosti.

● NOVINKY ●

Květná neděle

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 28. 3. 2021

● NOVINKY ●

Ježíš - Slovo pro všechny národy (5. neděle postní)

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 21. 3. 2021

● NOVINKY ●

Velikonoční pozdravení Tomáše Halíka

● NOVINKY ●

Deep Talks s Petrem Ludwigem

Kde v dnešní těžké době hledat naději?

● NOVINKY ●

Laetare - Had, kříž & stín (4. neděle postní)

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 14. 3. 2021

K poslechu včetně perikop v audioarchivu farnosti.
Odpolední kázání - "z pootevřeného kostela"

● NOVINKY ●

Victor White - psychologie a teologie

Debata nad novým číslem Salve věnovaným postavě anglického dominikána a tomistického teologa Victora Whitea (1902–1960), blízkého přítele C. G. Junga a jeho mnohaletému dialogu s tímto zakladatelem analytické psychologie.
Dominikánská 8 - pondělí 8. 3. 2021

● NOVINKY ●

Desatero (3. neděle postní)

Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 7. 3. 2021

K poslechu včetně perikop v audioarchivu farnosti.
Odpolední kázání - "z pootevřeného kostela"

● NOVINKY ●

Archiv zpráv

Starší zprávy naleznete v archivu

Kontakt

Mons. prof. PhDr. Tomáš Halík, Th.D.

profesor Univerzity Karlovy
ÚFaR FF UK, nám. Jana Palacha 2,
110 00 Praha 1

prezident České Křesťanské akademie
ČKA, Vyšehradská 49, 128 00 Praha 2
e-mail: tomas.halik(o)gmail.com

ČKA: Project Templeton
e-mail: projekt.templeton@gmail.com

farář Akademické farnosti Praha
(audio archiv kázání)
Křižovnické nám., 110 00 Praha 1
e-mail: halik(o)farnostsalvator.cz

předseda rady
Centra pro studium politické filozofie, etiky a náboženství
ÚFAR FF UK

předseda správní rady
Nadačního fondu Tomáše Halíka - NR

člen správní rady
Nadace The SEKYRA FOUNDATION

člen poradního výboru Evropské hodnoty

člen expertní rady Gymnázium Paměti národa

vicepresident
Council for Research ...

Myšlenka na den

Vztah k Bohu, který ignoruje vztah k člověku, odporuje evangeliu: lze paradoxně říci, že takto "odlidštěný" pojem Boha je jen lidská projekce a sebeklam.