T. Halíkovi byla 13. března 2014 udělena Templetonova cena.

2016

12. listopadu 2016

Zápas o naději po americké volbě

"Komentář týdne" Mons. Halíka pro Radio Proglas - text - AFP - audio - AFP

> NOVINKY <

> NOVINKY <

Rány Kristovy církve

"Komentář týdne" Mons. Halíka pro Radio Proglas 13.4.2019: text - pořad - mp3 - AFP

Starší komentáře:
Výkřik do svědomí
Vstupujeme do 30. roku svobody
Spolupracovat s Bohem na stavbě života

> NOVINKY <

Zuzana Čaputová v Praze

Na soukromou návštěvu Prahy přijela v úterý 9. dubna 2019 zvolená slovenská prezidentka paní Zuzana Čaputová. Před koncertem Boba Dylana v Lucerně ji pozval na večeři někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg; neformálního setkání se zúčastnili i Michael Žantovský, Tomáš Halík či Michael Kocáb.
zpráva ČTK

(foto: archiv T. Halíka)

> NOVINKY <

Pastorace Romů - Trogir 2019

Tomáš Halík vystoupil (jako hlavní řečník) na každoročním setkání pracovníků pro pastoraci Romů, které se letos konalo v chorvatském Trogiru ve dnech 5. až 7. dubna 2019.

Setkání skončilo v předvečer Mezinárodního dne Romů, referovala o něm zejména portugalská a chorvatská média.
V roce 2020 by se měl konference zúčastnit i Svatý otec František.

(repro: web Angelus TV)

> NOVINKY <

Rozhovor pro Seznam.cz

Výzva 3. dubna 2019

Avizováno jako: Kdo nahradí kardinála Duku? Tomáš Halík o rozdělené církvi a sexuálním zneužívání

Po odvysílání titulek upraven: Řada kněží je jako Jekyll a Hyde. Halík o zneužívání v církvi a proč nechce nahradit Duku

audio (bez reklam)

(repro: web Seznam.cz)

> NOVINKY <

31. března 2019

Paní Zuzana Čaputová zvolena prezidentkou Slovenské republiky

Z celého srdce gratuluji Slovensku - má hlavu státu, kterou mu závidíme, avšak upřímně přejeme!

Vnímám toto vítězství jako signál naděje, že demokracie zvítězí nad populismem krok za krokem i v Polsku, Maďarsku i České republice. Slovensko dalo příklad nám všem.

Věřím, že paní Zuzana nezklame velké naděje, které do ní vkládají nejen slovenští voliči.

A žertovný osobní dovětek: Těší mne, že moje požehnání se ukázalo účinnější než požehnání Miloše Zemana.

Tomáš Halík

(repro: web Tyzden.sk)

> NOVINKY <

Církev je jako Německo po holocaustu

Prof. Tomáš Halík poskytl rozsáhlý rozhovor týdeníku Respekt.
Text i zde v sekci rozhovory.

(repro: web Respekt.cz)

> NOVINKY <

Před slovenskou volbou: Šefčovič učněm Zemana?

Klement Gottwald jezdil do Moskvy se učit, jak oponentům „zakroutit krkem“; pan Šefčovič přijel do Prahy se učit od Zemana, jak vést kampaň a vyhrát volby. To je znepokojující a varovný signál. Nezapomeňme, že k prvnímu vítězství Zemana nemálo přispěl podlý burcující inzerát, který v den voleb v největším bulvárním listu lživě očernil Karla Schwarzenberga. Už se mnohokrát ukázalo, že Ficovo vedení Smeru, které pan Šefčovič reprezentuje a které se právem bojí, že s volbou Zuzany Čaputové přijde na Slovensko kultura práva, je schopné čehokoliv.
Jakoby nebylo už dost, že z bývalého komunisty, který nedovede vyjmenovat ani polovinu přikázání Desatera, dělají „obránce křesťanských hodnot“ a ze Zuzany Čaputové zneužíváním témat, která nemají s výkonem prezidentské funkce nic společného a o nichž prezident vůbec nerozhoduje (kriminalizace potratů a adopce), dělají zlého Heroda. Fico se už v minulosti – podobně jako Orbán v Maďarsku – snažil korumpovat církev a ochočit si ji pro své politické zájmy. Věřím, že Slováci před „katolicismem bez křesťanství“ dají přednost skutečným hodnotám evangelia, jako je spravedlnost a milosrdenství, pravdivost, nenásilí, pomoc pronásledovaným a marginalizovaným, solidární láska a odpovědnost za sociální i přírodní prostředí.
Chtěl bych slovenským demokratům vzkázat to, co znělo v obou částech naší kdysi společné vlasti v listopadu 1989: Jsme s vámi, buďte s námi! Slovensko může dát celému středoevropskému prostoru znamení naděje na vítězství práva a demokracie nad populismem.

Tomáš Halík

> NOVINKY <

Tomáš Halík pod lampou

U příležitosti setkání s prezidentskou kandidátkou paní Zuzanou Čaputovou v Bratislavě přijal Tomáš Halík v úterý 12. března 2019 pozvání do televizního pořadu "Pod lampou".
Video i na [f]

(repro: web Tyzden.sk)

> NOVINKY <

Tomáš Halík podporuje Zuzanu Čaputovou

V úterý 12. března 2019 se Tomáš Halík v Bratislavě setkal k dlouhému rozhovoru s prezidentskou kandidátkou paní Zuzanou Čaputovou.
Podpora paní Čaputové je i jedním z témat rozhovoru pro Aktuality.sk.

> NOVINKY <

How to Deal with Misery?

Na pozvání Radboud Universteit (Nijmegen, NL) vystoupí prof. Tomáš Halík v předvečer Popeleční středy s přednáškou na téma vztahu k ranám a bídě světa. Stane se tak jen několik dní poté, co kardinál Tagle při zahajovacím projevu na vatikánském jednání předsedů biskupských konferencí z celého světa obsáhle citoval z knihy Tomáše Halíka Dotkni se ran. Holandský překlad této knihy "Raak de wonden aan" mají místní čtenáři k dispozici od listopadu 2018.

> NOVINKY <

Church as field hospital; crisis and renewal of faith

Večer prvního dne přednáškové cesty do Holandska je věnován tématu papeže Františka "Církev jako polní nemocnice". (plakát, info)

(repro: web Dezinnen.nl)

> NOVINKY <

Trignis 2019

Mons. Václav Malý a Tomáš Halík se scházejí k "moderovanému dialogu" na téma Přítomnost a budoucnost českého a evropského křesťanství. Stane se tak v sobotu 2. března 2019 jako součást celostátního skautského vzdělávacího setkání Trignis 2019 (pdf), které se koná v Salesiánském divadle v Praze-Kobylisích. [f]

(repro: web Skauting.cz)

> NOVINKY <

NeruDny2019

Prof. Tomáš Halík přijal pozvání na osmý ročník studentské přednáškové konference na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze. Tématem jeho přednášky v sobotu 2. března 2019 je "Význam pravdy v postfaktické době". [f]

(repro: web GJN)

> NOVINKY <

27. února 2019

Profesoři Zulehner a Halík u papeže Františka

Autoři iniciativy Pro Pope Francis, Tomáš Halík s rakouským teologem Paulem Zulehnerem, předali dnes ve Vatikánu papeži Františkovi otevřený dopis na podporu jeho reformního úsilí. Tento dopis podepsalo přes 75 000 signatářů, mezi nimi 2 400 profesorů teologie a osobností veřejného života z pěti kontinentů. Tomáš Halík se v Římě radil o dalším postupu také s blízkými spolupracovníky papeže Františka.

Zprávy: ChristNet Echo24 Aktuálně Proglas Vienna Radio Radio KřesťanDnes KerkNet

(foto: archiv T. Halíka)

> NOVINKY <

22. února 2019

Kardinál Tagle na summitu biskupů citoval Tomáše Halíka

Filipinský kardinál Tagle při zahajovacím projevu na vatikánském jednání předsedů biskupských konferencí z celého světa obsáhle citoval z knihy Tomáše Halíka Dotkni se ran.

Zprávy z Vatikánu (Vatican News)
Kard. Tagle: Kristovy rány připomínají nevinné utrpení i naši hříšnost

V první relaci hovořil kardinál Luis Antonio Tagle o pastýři, který má znát bolesti svého stádce a léčit jeho rány. Mluvil o církvi jako Kristově těle hluboce zraněném sexuálními skandály jejích členů a pastýřů, kteří se provinili tím, že nedokázali odpovídajícím způsobem zareagovat. Filipínský kardinál poukázal k perspektivě víry a církve na základě perikopy Janova evangelia (20,19-28) o Zmrtvýchvstalém Ježíši, který se ukazuje učedníkům a vybízí Tomáše, aby se dotkl jeho ran. Citoval přitom z výkladu mons. Tomáše Halíka o tom, že kdo zavírá oči před ranami našeho světa nemá právo vyznat: Můj Pán a můj Bůh. Kristovy rány zůstávají na jeho těle i po zmrtvýchvstání a když je Ježíš ukazuje, chce oživit paměť učedníků, připomenout jim, že je nese z lásky ke konkrétním mužům a ženám, ze slitovné lásky k lidstvu. Kardinál Tagle proto vybídl přítomné k odložení obav z přiblížení se ranám lidu. Ježíšovy rány také připomínají, že mnoho ran bylo způsobeno slepou ambicí, legalismem a zneužitím moci, která odsoudila nevinné ke smrti zločinců. Rány Vzkříšeného Krista nás upamatovávají na nevinné utrpení, ale také na naši slabost a hříšnost. V závěrečné části přednášky kardinál Tagle připomněl, že spravedlnost a zadostiučinění pro oběti zneužívání je nezbytná, avšak nepostačuje k udravení zlomeného lidského srdce. Vybídl proto k solidárnímu doprovázení obětí směřujícímu k odpuštění, které jedině může vést k uzdravení bolesti hořkosti a k pokoji lidského srdce.

(citáty od času 7:07)

> NOVINKY <

21. února 2019

Pozdrav účastníkům vzpomínkových shromáždění k výročí vraždy Jána a Martiny

Drazí slovenští přátelé,

na počátku tohoto roku jsme si připomínali půlstoletí od smrti Jana Palacha. Jan Palach obětoval svůj život ve chvíli, kdy se společnosti po ruské okupaci začínala zmocňovat únava a rezignace, pocit, že odpor vůči moci stejně nemá cenu, že je lepší tiše zalézt do soukromí a o veřejný život se nestarat. Tato rezignace umožnila dvacet let „normalizace“ – doby, kdy lhát, krást a kolaborovat bylo „normální“, zatímco občanská odvaha byla považována za bláznovství. Ta doba morálně rozložila velkou část společnosti. Až dvacet let po Janově smrti, v „Palachově týdnu“ 1989 nastaly masové demonstrace, které pak uvedly do pohybu události, které skončily v listopadu téhož roku porážkou komunismu a vítězstvím demokracie. Podobnou roli sehrála pro celé tehdejší Československo i svíčková manifestace v Bratislavě.

Vidím velké analogie se smrtí Jána Kuciaka, který rovněž obětoval život, aby osvítil pravdu. Tentokrát pravdu o těch, kteří vydobytý prostor demokracie třicet let zneužívali ke svým mafiánským praktikám. Spoléhali na to, že společnost bude unavená, zbabělá, rezignující, lidé budou sledovat jen svůj osobní prospěch, a veřejný život přenechají nakonec populistům a gangsterům. Politická moc nedokázala dosud jasně rozkrýt celé zázemí Janovy vraždy, protože se ukázalo, že chobotnice oné mafie, na kterou Ján ukázal, má svá chapadla v nejvyšších patrech politiky, policie a justice.

Proto je nesmírně důležité, aby slovenská občanská společnost ukázala svou sílu. Aby ukázala své odhodlání bránit svobodu a demokracii. Proto jsou nesmírně důležité vaše protesty. Kéž vaše dnešní statečné NE společenskému zlu je stejně jako „Palachův týden“ v roce 1989 nebo svíčková manifestace v Bratislavě počátkem radikálního obratu ve slovenském veřejném životě. Kéž je počátkem vítězství demokracie nad mafiány, kteří mají na rukou krev, i nad jejich spojenci v nejvyšších patrech politiky.

Ujišťuji vás solidaritou mnoha slušných lidí v Čechách, na Moravě a Slezsku. Myslíme dnes na vás a jsme s vámi. Jako to znělo před třiceti lety na našich náměstích: V jednotě je síla!

Váš Tomáš Halík

(foto: FiLiP - Praha, Václavské náměstí, 21. 2. 2019)

> NOVINKY <

Prof. Halík v Olomouci

Arcidiecéze olomoucká, VKH, MSKA a Univerzita Palackého zvou na přednášku prof. Tomáše Halíka na téma duchovní diagnóza naší doby. Setkání proběhne ve středu 13. února od 17 hodin v aule filozofické fakulty. Přednáška je volně přístupná jak pro studenty a zaměstnance Univerzity Palackého, tak i pro zájemce z veřejnosti.
Od 19 hod. následuje studentská mše svatá v kostele Panny Marie Sněžné.

Audio záznam

Zpráva VKH a UPOL - Fotogalerie VKH a MSKA

> NOVINKY <

Primice Jaromíra Odrobiňáka

V neděli 10. února 2019 Mons. Tomáš Halík poslouží homilií při primiční mši svaté novokněze P. Odrobiňáka v kostele sv. Václava v Praze-Bohnicích.

> NOVINKY <

28. ledna 2019

Děkan Filozofické fakulty UK plně podporuje prof. Tomáše Halíka

V poslední době se v některých bulvárních médiích a na sociálních sítích opět začínají šířit dávno vyvrácené spekulace o tom, že prof. Tomáš Halík neoprávněně používá své akademické tituly. Tímto tvrzením se v minulosti opakovaně zabývaly příslušné orgány Univerzity Karlovy a neshledaly na straně prof. Halíka naprosto žádné pochybení. S jejich závěry se zcela ztotožňuji.

Prof. Halíka si jako vědce, pedagoga, veřejného intelektuála i člověka nesmírně vážím. Je pro nás ctí, že náleží k akademické obci naší fakulty.

doc. Michal Pullmann
děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy


převzato z webu FF UK

podrobnější komentář přinesl web Forum24 a ChristNet

(screenshot: ParlamentniListy)

> NOVINKY <

O Janu Palachovi a naší době

V neděli 27. ledna 2019 se Tomáš Halík přednáškou a následnou diskusí v Praze na Habrovce ještě jednou vrátí k letošnímu výročí Jana Palacha. Moderuje Jiří Zajíc. [f]
Audio záznam

> NOVINKY <

Setkání s Joachimem Gauckem

Prof. Halík se setkal s bývalým prezidentem SRN Joachimem Gauckem, který v Karolinu převzal Mezinárodní cenu Karla IV.

(foto: archiv T. Halíka)

> NOVINKY <

Výkřik do svědomí - komentář k Palachovu výročí

"Komentář týdne" Mons. Halíka pro Radio Proglas 19.1.2019: text - pořad - mp3 - AFP

Starší komentáře:
Vstupujeme do 30. roku svobody
Spolupracovat s Bohem na stavbě života
Co je pravda?

> NOVINKY <

Síla činu

Prof. Tomáš Halík, historik Petr Blažek a kurátorka Helena Musilová promluvili v pátek 18. ledna 2019 v pražském Kampa museu při zahájení výstavy uměleckých děl z let 1969-1989 inspirovaných činem Jana Palacha a Jana Zajíce. Večerem provázel Jiří Pospíšil. [f]

(foto: FiLiP - Praha, nádvoří Kampa muzea, 18. 1. 2019)

> NOVINKY <

Jan Palach - 1969 - 2019

Prof. Tomáš Halík zdůraznil v rámci celodenní připomínky 50. výročí Jana Palacha, která probíhá na pražském Václavském náměstí, především jeho odkaz, který nás i v současné době zavazuje.
Záznam kázání z úterní mše sv., kde se těmto myšlenkám věnoval podrobněji, je k poslechu v archivu farnosti.

(foto: FiLiP - Praha, Václavské náměstí, 16. 1. 2019)

> NOVINKY <

Čaj o šesté: Politika a společnost

Ve středu 9. ledna 2019 byl Tomáš Halík hostem pražské organizace Mladých lidovců v rámci diskusního cyklu "Čaj o šesté" - tentokrát pro velký zájem na půdě Skautského institutu. Po úvodní přednášce na téma "Politika a společnost" následovala živá debata, během které zazněla řada aktuálních dotazů i názorů. [f]

(foto: FiLiP - Praha, Skautský institut, 9. 1. 2019)

> NOVINKY <

Slavnost Matky Boží 2019

První mši svatou pro veřejnost v novém občanském roce 2019 celebroval v úterý 1. ledna Mons. Tomáš Halík v zaplněné kapli Nejsvětější svátosti pražské Katedrály.

(foto: FiLiP - Praha, Katedrála, 1. 1. 2019)

Kontakt

Mons. prof. PhDr. Tomáš Halík, Th.D.

profesor Univerzity Karlovy
ÚFaR FF UK, nám. Jana Palacha 2,
110 00 Praha 1

prezident České Křesťanské akademie
ČKA, Vyšehradská 49, 128 00 Praha 2
e-mail: tomas.halik(o)gmail.com

farář Akademické farnosti Praha
(audio archiv kázání)
Křižovnické nám., 110 00 Praha 1
e-mail: halik(o)farnostsalvator.cz

předseda rady
Centra pro studium politické filozofie, etiky a náboženství
ÚFAR FF UK

předseda správní rady
Nadačního fondu Tomáše Halíka - NR

člen správní rady
Nadace The SEKYRA FOUNDATION

vicepresident
Council for Research in Values and Philosophy

Myšlenka na den

Víra, jak jí rozumím, je schopnost vnímat skutečnost jako oslovení: snaha naslouchat, učit se porozumět, být připraven odpovídat. Jsem přesvědčen, že je to ta vůbec nejvzácnější (a zároveň nejzajímavější, nejdobrodružnější) možnost, kterou lidství skýtá: žít svůj život jako dialog, v stálém naslouchání a odpovídání, žít pozorně a odpovědně.