"Komentář týdne" Mons. Halíka pro Radio Proglas - text - pořad - audio - AFP
Starší komentáře:
Únor 1948 a jeho neblahé dědictví
2017 - rok významných výročí
"Komentář týdne" Mons. Halíka pro Radio Proglas - text - pořad - audio - AFP
Starší komentáře:
Únor 1948 a jeho neblahé dědictví
2017 - rok významných výročí
Tomáš Halík je mezi letošními laureáty Stříbrné medaile předsedy Senátu PČR.
Tisková zpráva Senátu PČR - - Fotogalerie - - Záznam ČT24 - - Audio záznam proslovu
Při jejím převzetí pronesl 28. září 2023 v Senátu tento projev.
Promluva Mons. Tomáše Halíka na aktuální témata - 27. 10. 2023
(Úryvek z promluvy Tomáše Halíka na YouTube)
Na konci září slavíme v Čechách svátek svatého Václava, hlavního patrona českého národa. Svatořečení knížete Václava bylo vstupenkou našeho národa do tehdejší formující se Evropy, do západní latinské civilizace. To byla osudová dějinná volba, kterou je třeba při všech turbulencích dějinných proměn stále znovu obnovovat a stvrzovat: nepatříme na Východ, ani nejsme nějakým „mostem mezi Východem a Západem“, patříme bytostně a jednoznačně k Západu. Západní civilizace nebyla a není rajskou zahradou bez chyb a problémů, ale je to náš domov, kam patříme svými duchovními kořeny, je to naše kulturní biosféra, za kterou máme spoluodpovědnost. Být její pevnou součástí – a bránit se všem, kteří by nás chtěli od Západu odtrhnout, je naším nejdůležitějším národním zájmem. Naše češství by bylo bez evropského a západního kontextu jen zatuchlým provincionalismem.
Evropa je opět ve válce. Válka, rozpoutaná snahou Putinova Ruska o genocidu Ukrajiny, se týká nás všech. Ruská propaganda se už netají tím, že agresi vůči Ukrajině považuje za pouhý počátek své expanze k obnově bývalé říše. Jsme povinni připomínat světu naši dějinnou zkušenost: ustupovat agresorovi nikdy nepřináší mír. Pokud by Evropa zradila Ukrajinu a nepomáhala jí ve spravedlivé obraně, povzbudilo by to agresory a násilníky na celém světě.
Putinovo Rusko už dlouho vede proti nám a všem bývalým sovětským satelitům hybridní válku pomocí dezinformačních médií a své páté kolony v našich zemích. Velmi mu záleží na tom, najít trojské koně uvnitř Evropské unie k jejímu postupnému rozkladu, k destrukci Evropy a celého mezinárodního právního řádu. Nyní se nejvíce zaměřili na Slovensko.
Narodil jsem se v Československu a prožil v něm větší část života; miluji slovenský národ, slovenštinu a slovenskou krajinu, nikdy nebudu schopen Slovensko vnímat jako cizinu; cítím s ním sounáležitost.
Nynější volby na Slovensku jsou nejen osudovou morální zkouškou kulturnosti slovenského národa, nýbrž mají velký význam pro budoucnost celého našeho kontinentu. Pokud se klany nacionalistů a fašistů, napojené na kriminální podsvětí, zmocní vlády nad Slovenskem, může to znamenat odtržení Slovenska od evropské civilizace a politické kultury směrem k chaosu divokého Východu.
Během vlády prezidentky Čaputové, která velmi důstojně reprezentuje Slovensko na mezinárodní scéně a která je velmi uznávaná také u nás, bylo bratrství mezi našimi dvěma národy patrně nejpevnější v celých dějinách.
Také nás urážely nestoudné hulvátské útoky populistů na Zuzanu Čaputovou a čekali jsme, zda se na Slovensku objeví dost silná rytířská, gentlemanská, kavalírská obrana této sprostě napadané ženy. Nyní strůjci a hlavní aktéři těchto útoků chtějí učinit hulvátství a agresivitu určujícím klimatem veřejného života na Slovensku. Pamatujme, že zlo tohoto typu je nakažlivou chorobou.
Kromě jiného by vláda populistů na Slovensku znamenala, že mezi proevropskou Českou republikou a Slovenskem, řítícím se do područí Putinova Ruska, by zřejmě rostla nová železná opona - a to by opravdu nebylo dobré.
Ve velmi podobné situaci, když se u nás v únoru 1948 drali komunisté k moci, kdy populismem ovlivňovali poslední demokratické volby a chystali puč, který nás odtrhl od Západu, zbavil nás na desetiletí svobody a demokracie, pražský arcibiskup Beran svým statečným textem „Nemlč, arcibiskupe!“ se jasně vyslovil proti tomuto nebezpečí. Bylo však už pozdě.
Modlím se za čest a prorockou odvahu slovenské církve a jejích představitelů v této hodině velké morální zkoušky a osudové dějinné křižovatky.
Církev musí velmi pečlivě zvažovat, kdy nastává ve veřejném životě výjimečná situace, kdy je nejen jejím právem, nýbrž i mravní povinností promluvit a jasně se postavit proti šiřitelům destruktivních ideologií populismu, nacionalismu a fašismu, kteří ohrožují stát a společnost.
Už jednou se demokratické síly Slovenska sjednotily, aby zabránili vládě nezodpovědného politika Vladimíra Mečiara. Kéž se to podaří i nyní, kdy nebezpečí tragicky špatné volby je ještě daleko větší.
Všichni jsme měli možnost slyšet nedávný předvolební veřejný projev místopředsedy Smeru Luboše Bláhy, v němž chválil Husáka a jeho soudruhy, Rudou armádu, okupující dvacet let Československo a volat, že vše dobré na Slovensko přichází z Východu a vše zlé za Západu. Zde je jasně vidět, co by se na Slovensko s těmito lidmi vrátilo.
Tito lidé chtějí popřít vše, o co usilovali Slováci při svíčkové demonstraci proti Husákovu normalizačnímu režimu, vše, o co jsme společně usilovali v listopadu 89, a vše, oč usilovali lidé na demonstracích proti těmto silám po vraždě Jána Kuciaka a jeho snoubenky.
Pevně doufám, že se jim to nepodaří, že se Slovensko nevydá směrem k rozkladu svobody a demokracie.
Prosím: modleme se za budoucnost ohroženého Slovenska!
Ve čtvrtek 14. září 2023 od 11.45 pronese na pozvání Světové federace luteránů (LWF) jako první katolík v dějinách zahajovací programovou přednášku na celosvětovém sjezdu 148 evangelických církví z 99 zemí, reprezentujících 77 milionů věřících.
Video záznam - Text
Zprávy: ČCE
Na pozvání kardinála Ryśe (a spolu s ním) vede Mons. Tomáš Halík třídenní rekolekce pro 500 kněží v katedrále v Lodži; přednášky uvádí a tlumočí kardinál Ryś.
Na YouTube je současně sleduje několik tisíc lidí v Polsku i zahraničí.
Pondělí 11. 9. 2023
Úterý 12. 9. 2023
Středa 13. 9. 2023
Jako profesor Univerzity Karlovy vyjadřuji tímto důrazný veřejný protest proti odstranění vynikajícího odborníka na církevní dějiny prof. PhDr. Tomáše Petráčka, Ph.D., Th.D. z KTF UK.
„Výpověď z pracovního poměru z důvodů nadbytečnosti“ mu byla předána 21. srpna, ironií dějin v den výročí počátku „normalizace“. Zažil jsem už komunistickou normalizaci na FF UK počátkem sedmdesátých let (za protest vůči ní jsem do roku 1989 nesměl působit na žádné vysoké škole) i klerikální normalizaci na KTF počátkem devadesátých let, jíž jsem byl jednou z obětí. Také tehdy se perzekuce akademických pracovníků za svobodné vyjadřování nepohodlných názorů maskovala „organizačními důvody“. Když tehdejší politika děkana Wolfa, nerespektujícího akademické svobody a další stěžejní principy akademické práce, přivedla KTF na pokraj vyloučení ze svazku univerzity, kardinál Vlk ho nakonec zbavil vedení fakulty, potrestal ho odnětím kanonické mise a také se mi omluvil za to, že se mě proti tehdejšímu děkanovi nezastal. Kardinál Vlk jako Velký kancléř KTF a předseda ČBK po konzultacích s vedením Univerzity a příslušnou kongregací Svatého Stolce akceptoval povinnost KTF respektovat zásady UK; alternativou by bylo přesunutí výchovy seminaristů a katolických laiků do diecézních seminářů, kontrolovaných a plně financovaných jednotlivými biskupy se všemi důsledky, zejména pak ztrátou vysokoškolské kvalifikace absolventů.
Nedovedl jsem si představit, že se ještě dnes může na půdě univerzity něco podobného, co se dělo za obou „normalizací“, opakovat. S jednotlivými články a rozhovory kolegy Petráčka, jimiž na základě své odbornosti historika zve k hlubšímu zamyšlení nad některými často zjednodušovanými morálně-politicko-právními stanovisky v aktuálních společenských diskusích, jistě leckdo nemusí souhlasit, avšak za prvé k synodální cestě církve – jak zdůrazňuje papež František – patří svobodná výměna názorů a vzájemné naslouchání a za druhé v akademické oblasti je perzekuce za názory, pokrytecky maskovaná jinými důvody, naprosto nepřijatelná.
Přirozené názorové spory v církvi i ve veřejném prostoru jsou jedna věc (do těch v tomto případě naprosto nehodlám vstupovat), neporušitelnost akademické svobody na KTF UK, pokud fakulta je chce zůstat součástí UK, věc druhá.
Pokud děkan fakulty se nedovede jasně postavit za svého zaměstnance, odborníka s mezinárodním renomé, proti mocenským ideologickým nátlakům z jakékoliv strany, měl by zvážit rezignaci na svůj úřad. I v církvi je podle církevního práva nepřípustné za jakékoliv názory postihovat člověka, pokud se s ním dříve nevede osobní dialog s možností vysvětlit a obhájit svá stanoviska.
Postup děkana proti prof. Petráčkovi totiž poškozuje nejen jeho, nýbrž zejména KTF UK, Univerzitu Karlovu i katolickou církev a její obraz v české veřejnosti a nikomu neprospívá. Pevně doufám, že kolegovi Petráčkovi se dostane na akademické půdě rehabilitace a satisfakce.
Prof. PhDr. Tomáš Halík, Th.D., Dr.h.c. (mult)
Univerzita Karlova
V Praze 21. srpna 2023
Chronologický rozcestník: na webu Akademické farnosti
Ve čtvrtek 13. VII. 2023 od 19.30 Tomáš Halík přednáší ve Stuttgartu
info: stuttgart - akademie-rs - plakát/program (pdf)
Ve středu 12. VII. 2023 - Tomáš Halík přednáší na Ekumenickém studijním dni v Karlsruhe
info: Kath-Karlsruhe - EBFR
Kardinál Jean Claude Hollerich SJ, lucemburský arcibiskup a velký kancléř Lucemburské fakulty Náboženství a společnost (LSRS) jmenoval Tomáše Halíka čestným profesorem LSRS.
Lucemburská škola náboženství a společnosti (LSRS), založená v roce 2015, je výzkumná a školicí instituce. Věnuje se výzkumu a vzdělávání v oblasti komunikace mezi náboženstvími, různými přesvědčeními, spiritualitou a společností jako celkem. Kromě toho školí v těchto otázkách širokou veřejnost.
Jmenovací dekret (pdf)
Promluva Mons. Tomáše Halíka na závěrečné děkovné mši hudebního festivalu Smetanova Litomyšl - 2. 7. 2023
Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 25. 6. 2023
Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 18. 6. 2023
Tomáš Halík hostem podcastu "Balast" - 13. 6. 2023
Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 11. 6. 2023
Ekumenická modlitba za mír a jednotu křesťanů. Evropský parlament, úterý 6. 6. 2023
Oficiální zpráva:
Na každoročním ekumenickém modlitebním setkání v Evropském parlamentu v Bruselu, organizovaném CEC (Radou evropských církví) a COMECE (Radou biskupských konferencí zemí EU) byl letos o hlavní promluvu požádán Mons. Tomáš Halík. Zmínil se kromě jiného o situaci na Ukrajině: „Když se scházíme k modlitbě, nesmíme zapomenout na Kalvárii naší doby, Ukrajinu. Krev nevinných obětí Putinova zločinného režimu a utrpení ukrajinských dětí, zavlečených do Ruska, volá k Hospodinu zástupů. Nikoliv politické kompromisy a klid hřbitovů, nýbrž jen spravedlnost a spravedlivý mír může vrátit mír do země, která dnes podpisuje svou žádost o přijetí do rodiny svobodných evropských národů svou krví. Je vážnou morální povinnosti světové rodiny křesťanů říci veřejně, hlasitě a otevřeně lidem jako je patriarcha Kyrill, že schvalovat ruskou genocidu na Ukrajině je zrada Krista a apostáze od evangelia. Nikdo nemůže sloužit dvěma pánům, Bohu a vraždícímu agresorovi. Representanti církve se nesmějí stát loutkami v rukou gangsterů a válečných zločinců a nesmějí se provinit ani mlčením, lhostejností, falešnou neutralitou nebo diplomatickou opatrností v duchu „moudrosti tohoto světa.“
Halík připomenul, že ze zkušeností velkých křesťanských myslitelů, kteří bezprostředně prožili hrůzy první a druhé světové války – jako byli Paul Tillich, Teilhard de Chardin a Dietrich Bonhoeffer – se zrodily jejich odvážné teologické vize. Položil si otázku, jaké nové impulsy může přinést teologická a spirituální reflexe naší doby, kterou papež František nazývá „fragmentovanou třetí světovou válkou“.
Tomáš Halík se domnívá, že zárodkem inspirující vize pro naši dobu může být výzva papeže Františka k synodální reformě, pokud budeme synodalitu, „společnou cestu“, promýšlet a uskutečňovat jako široce ekumenickou iniciativu, jako „sebepřekročení křesťanství“.
V závěru zdůraznil povinnost církví stavět se proti zneužívání křesťanské rétoriky ze strany populistů, nacionalistů a zastánců „neliberální demokracie“ – autoritativního státu. „Evropská kulturní symfonie nepotřebuje křesťanství jako politickou ideologii, nýbrž jasný, srozumitelný a věrohodný křesťanský hlas, inspirující příklad ekumenické jednoty v různosti, příklad synodality – společné cesty vzájemného naslouchání, respektu, solidarity a spolupráce.“
Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 4. 6. 2023
U příležitosti životního jubilea přijal Tomáš Halík pozvání Televize NOE do pořadu Jak to vidí...
Česká televize do svého programu (čtvrtek 1.6. od 21.35 a pátek 2.6. od 17.50) zařadila časosběrný dokument Tomáš Halík: Dialogy se světem režisérky V. Korčákové (2018).
Katolický týdeník č. 22 přináší rozhovor pod titulkem "Roli starce se teprve učím".
Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 28. 5. 2023
Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 21. 5. 2023
Na pozvání farnosti (zpravodaj) a místní skupiny ČKA Tomáš Halík i letos sloužil svatojánskou poutní mši sv. v Železném Brodě - v kostelíčku sv. Jana Nepomuckého Na Poušti.
Zazněla při ní (ve světové premiéře!) nově zkomponovaná mše "Svatojanská" Bohuslava Lédla. Zpíval kostelíčkový filharmonický sbor pod vedením autora.
(foto: FiLiP)
Již tradičně v předvečer svatojánské železnobrodské pouti Tomáš Halík přednáší v Kulturním centru Kino.
Pátek 19. 5. 2023 od 19 hod.
Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 14. 5. 2023
Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 7. 5. 2023
Mons. Tomáš Halík uskutečnil na pozvání korejských biskupů a Rady laiků Asie v prvním květnovém týdnu přednáškovou cestu po čtyřech diecézích Jižní Koreje. Cesta se uskutečnila v rámci oslav desátého výročí pontifikátu papeže Františka a při příležitosti korejského vydání knihy Odpoledne křesťanství, která je už pátou knihou Tomáše Halíka v korejštině. Jeho knihy zde vycházejí v desetitisícových nákladech a jsou v Koreji velmi známé a oblíbené.
„Přijel jsem přednášet o synodální obnově církve a zažil jsem při všech setkáních zde skutečnou synodalitu: byli zde společně biskupové, kněží i laici, profesoři teologie i seminaristé. Společně jsme také rozjímali a upřímně sdíleli své zkušenosti. Církev v Koreji i v České republice se podílela na přechodu od diktatury k demokracii. Dnes však nemůžeme žít jen z minulých zásluh, nýbrž musíme hledat odpovědi na současné problémy, způsobené krizí procesu globalizace. Je třeba tvořivě domýšlet podněty papeže Františka, a přitom se vzájemně inspirovat,“ řekl Tomáš Halík.
Korejská společnost neustále bohatne, přitom však naráží na mnoho problémů: má extrémně nízkou porodnost a vysokou sebevražednost mladých lidí. Při setkání s biskupy a s profesory teologie se také hovořilo o mnoha aspektech procesu sjednocení Koreje, pokud jednou padne severokorejský komunistický režim a úloze církví v tomto procesu. Přednáškovou cestu prof. Halíka komentovala rovněž média a dokumentovala korejská katolická televize.
Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 30. 4. 2023
Tomáš Halík hostem Štěpána Křečka - 27. 4. 2023
Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 23. 4. 2023
Program přednáškové cesty - duben 2023
Štětín - středa 19. 4. 2023 - od 16.30: Setkání nad knihou Odpoledne křesťanství - plakát
Štětín - středa 19. 4. 2023 - od 19 hod.: „Nešťastný dar svobody: Bonhoeffer - Havel“ plakát
Varšava - čtvrtek 20. 4. 2023 - od 17 hod.: „Spiritualita v sekularizovaném městě“ plakát
Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 16. 4. 2023
Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 8. 4. 2023
Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 7. 4. 2023
Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 6. 4. 2023
Sekularizace náboženství nezničila, jen ho proměnila, vysvětluje různé podoby spirituality Halík
Neděle 2. 4. 2023 - ČRo Leonardo Plus
Zveřejněn podcast s Tomášem Halíkem z 9. února 2023
Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 2. 4. 2023
Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 26. 3. 2023
Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 19. 3. 2023
Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 12. 3. 2023
Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 5. 3. 2023
Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 26. 2. 2023
Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 19. 2. 2023
Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 12. 2. 2023
Poté, co vystoupení Mons. Halíka bylo možno v pondělí 6. 2. 2023 od 10 hod. živě sledovat, na YouTube je uložen i záznam.
Proglas: Text, rozhovor
Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 5. 2. 2023
Promluva Mons. Tomáše Halíka "z prázdného kostela" - 29. 1. 2023
Tomáš Halík na mezinárodním symposiu pořádaném UniJes ve španělské Seville přednáší v sobotu 18. června 2022 na téma "Spirituality as a healing power for the world"
program: pdf
foto: Twitter
Na leden 2023 je plánováno vydání sborníku příspěvků
Starší zprávy naleznete v archivu
The Nanovic Institute for European Studies at the University of Notre Dame will host a three-day virtual academic conference on “The Trauma of Communism” from Tuesday, June 29 to Thursday, July 1, 2021.
profesor Univerzity Karlovy
ÚFaR FF UK, nám. Jana Palacha 2,
110 00 Praha 1
prezident České Křesťanské akademie
ČKA, Vyšehradská 49, 128 00 Praha 2
e-mail: tomas.halik(o)gmail.com
ČKA: Project Templeton
e-mail: projekt.templeton@gmail.com
farář Akademické farnosti Praha
(audio archiv kázání)
Křižovnické nám., 110 00 Praha 1
e-mail: halik(o)farnostsalvator.cz
předseda rady
Centra pro studium politické filozofie, etiky a náboženství
ÚFAR FF UK
předseda správní rady
Nadačního fondu Tomáše Halíka - NR
člen správní rady
Nadace The SEKYRA FOUNDATION
člen poradního výboru Evropské hodnoty
člen expertní rady Gymnázium Paměti národa
vicepresident
Council for Research ...
Určitý přístup člověka ke světu, svědčící o tom, že skutečnost chápe jako svěřený dar, lze označit jako postoj víry. A naopak: Určitý „životní styl“ člověka svědčí o tom, že je „sám sobě bohem“ nebo že zbožnil (zabsolutizoval) nějakou dílčí hodnotu - a to obé je „modloslužba“, opak postoje víry.