T. Halíkovi byla 13. března 2014 udělena Templetonova cena.

Text

ROZHOVOR PŘED VOLBAMI (říjen 2013)

(Rozhovor pro Českou pozici, 24. 10. 2013)

ČESKÁ POZICE: Jsou tyto volby z hlediska ekonomicko-právně-duchovního budování a vývoje státu důležitější než ty předešlé? Co tyto volby pro naši zemi znamenají?

TOMÁŠ HALÍK: Jistě, jsou to nejdůležitější volby od pádu komunismu. Kdyby se k moci dostala ČSSD spolu s KSČM, které se dnešní vedení ČSSD stále víc přibližuje a vede s ní utajovaná jednání, pak v kombinaci s prezidentem Zemanem a jeho okolím to může znamenat otočení kormidla zahraniční politiky směrem na Východ a prohru toho, po čem jsme kolem pádu komunistů toužili a oč jsme usilovali – abychom se stali pevnou součástí západního světa a setřásli neblahé dědictví komunismu. Je třeba ovšem říci, že za tuto neblahou a nesmírně nebezpečnou situaci nemůže pouze tragická „zapomnětlivost“ značné části občanů a jejich podléhání populismu levice, nýbrž i morálně nekvalitní politika, klientelismus a zkorumpovanost klausovské ODS; pokus o rehabilitaci ODS přišel pozdě a nevěrohodně.

Jak hodnotíte uplynulé volební období? V roce 2010 po volbách panovala se zvolením nových stran do sněmovny určitá naděje, že český politický systém projde obrodou. Taková přání vzala za své v podstatě jen několik týdnů po sestavení vlády a vypuknutí prvních vládních afér?

Vláda sama a ekonomický vývoj nebyly tak hrozné, jak se to dnes mnohým jeví. Jako nezávislý člověk středu, který si velmi přeje, aby na pravici i na levici byly silné, věrohodné demokratické strany, jsem byl zděšen chováním obou dvou dosud největších stran – vedení ODS se nedovedlo dost energicky odstřihnout od kmotrů (ten nejodpornější kal z ní nyní sice logicky odplynul k Bobošíkové, a v osobách B. Svobody, M. Němcové a nestraníka Petra Fialy se na kandidátce dnešní ODS objevili i věrohodní politici, ale pozdě) a románek Petra Nečase neuvěřitelně nahrál smrtícímu úderu, který se dal čekat. ČSSD zas po celou dobu vedla jen demagogickou negativní kampaň (špinavý, leč úspěšný populismus v útocích na konečně rozumné vypořádání státu s církvemi byl opravdu vrchol nevkusu) a v této straně se pro mne neobjevila ani jedna věrohodná vůdčí politická osobnost.

Jak na vás působilo divoké politické dění v posledních měsících? Špionská aféra kolem Petra Nečase, pád vlády, okolnosti vzniku Rusnokovy vlády a teď předčasné volby?

Do dění posledních měsíců, zejména do sestavování vlády „kamarádů prezidenta“, samozřejmě nejvíc a velmi neblaze zasahoval Miloš Zeman. Lidé, kteří ho volili, mají-li čest v těle a rozumné vidění věcí, by se měli národu nyní hlasitě omluvit. Je to horší, než jak jsme se obávali. Úroveň jeho vystupování a vyjadřování táhne politickou kulturu země ještě víc dolů a diskredituje stát v zahraničí.

Nezdála se vám předvolební kampaň nudná, bez tématu, bez náboje? Když porovnáme tuto kampaň s prezidentskou kampaní, přijde mi, jako by se společnost tehdy vyšťavila a na tyto volby rezignovala.

V prezidentské kampani se ukázalo, že tu vedle sebe žijí dvě naprosto rozdílné politické kultury. Současný prezident je vše jiné, než sjednotitel společnosti. Ta část společnosti, která má větší intelektuální a morální náboj, je nyní v defenzivě a nevím, zda se jí ještě podaří probudit tak, jako se stalo šarmem Karla Schwarzenberga a aktivitou jeho týmu před prezidentskou volbou.

Zaznamenal jste tu stranu či politiky, kteří by se v kampani snažili zdůrazňovat i duchovní pohled na stav a vývoj naší společnosti?

Nezaznamenal. Lidovci to mají v popisu práce, ale nebylo je dost vidět a slyšet.

Jste znám apelem na mladší generace, aby se zapojovaly do veřejného dění, aby budovaly aktivní občanskou společnost. Jak se podle vás vyvíjí situace v této oblasti?

Mezi studenty je velký potenciál dobra, který se však jen v určitých chvílích vyburcuje k veřejnému vystoupení; je tu ovšem několik dobrých občanských iniciativ. Ale zároveň bohužel roste znechucení a mezi nejschopnějšími absolventy hrozí poměrně masový exodus k dlouhodobému či trvalému odchodu na Západ. Tito lidé už nemají žaludek sledovat v TV Zemanovy úlety, poslouchat hloupý a nebezpečný izolacionismus a šovinismus, skrytý za hesly „národní suverenity“ a stydí se za nárůst naší neschopnosti poslat komunisty už konečně do minulosti. A já stále hůře nalézám argumenty, jak v nich vzbuzovat hrdost na naši zemi a současnou společnost.

Koho budete volit? Respektive kterou stranu byste podpořil?

Váhal jsem mezi TOP a KDU ČSL. Nyní se zdá, že je KDU tou stranou, která by, bude-li silnější, než jak jí předpovídaly průzkumy, mohla sehrát velmi důležitou vyvažující úlohu – je jistě lepší kombinace ČSSD – KDU než děsivá kombinace ČSSD – KSČM. Ale možná zažijeme překvapení a výsledné namíchání vládní koalice bude úplně jiné. V každém případě by se však KDU do parlamentu měla vrátit.

Které strany vás v kampani – ať už pozitivně či negativně – překvapily? Do sněmovny by se velmi pravděpodobně mělo dostat hnutí ANO Andreje Babiše. Co říkáte na aktivitu tohoto podnikatele?

Obávám se, že už mne skoro nic nemůže překvapit. Trochu mne překvapilo, že Klaus, o němž jsem si, jak známo, nikdy nic příliš dobrého nemyslil, ztratil už zřejmě poslední zbytky soudnosti a sebeúcty a nestyděl se vystupovat po boku Bobošíkové a jejího nejspodnějšího dna české politiky, posbíraného hlavně z odpadků z popelnic ostatních stran.

Babišovi instinktivně nevěřím (a má intuice mne v politice málokdy zklamala), ale na rozdíl od mnoha českých politiků jsem ho nikdy osobně neviděl a připouštím, že mediální obraz může být jednostranný. Zaráží mne několik lidí v jeho týmu, které bych tam nečekal. Z lidí, kteří ztratili důvěru ve všechny dosavadní strany a chtějí je vytrestat, dávají ti relativně chytřejší podporu Babišovi a ti prostoduší demagogovi Okamurovi. Já bych ale po zkušenosti s VV teď už na neprověřené novotvary nesázel.

Děsí vás nějaký subjekt?

Tak ti, které pokládám za nejjedovatější - „Hlavu vzhůru“, Suverenita a Strana svobodných, se zřejmě do parlamentu nedostanou a stejně tak snad dopadne i podivné seskupení Šloufových sirotků. A to jistě svědčí ve prospěch české společnosti: lidé kolem Klause a Zemana už nepřitahují. Okamurovi křiklouni mohou vnést do parlamentu vulgaritu, ale moc velkou budoucnost nemají. Děsí mne úroveň politiků ČSSD a vůbec bych nepodceňoval komunisty – dojde-li k tomu dvojspřeží, republika na to doplatí a bude to znepokojivý signál směrem k našim nejdůležitějším západním spojencům.

Očekává se další oslabení a propad tradičních a větších stran jako ODS a ČSSD. Pročistí to politicko-společenské klima, nebo mu naopak ještě přihorší?

Nechci do už tak otrávené nálady přilévat další kapku pesimismu, ale nevidím teď na předvolební scéně nikoho, kdo by měl momentálně šanci na rozvalinách starých mastodontů zažehnout nějaký plamen zásadní obrody.

Jak na vás působil pokus o návrat Václava Klause do stranické politiky? Nepřipadá vám projekt Hlavu vzhůru, který se na bývalého prezidenta odkazuje, srandovní?

Mé vychování mi nedovoluje používat vulgární výrazy. Co na tom však bylo velmi užitečné, byl test členů ODS, kteří by si přáli Klause zpátky v politice – ty bychom si měli pamatovat: Je příznačné, že velká část z nich byli lidé, kteří jistě měli dobrý důvod těšit se na případnou podobnou amnestii, jakou jsme zažili počátkem letošního roku. Platí: řekni mi, co si myslíš po tom všem o Klausovi, a já ti řeknu, jaký jsi.

Co byste lidem, kteří váhají s účastí u voleb, poradil? Volit menší zlo nebo jako symbol protestu proti stavu politiky nejít vůbec k volbám?

Skoro vždycky jsou volby u nás volbou menšího zla, ani ty tři strany, mezi nimiž váhá spousta studentů a vysokoškolských pedagogů – KDU, TOP a Zelení – jistě nejsou bez chyb. Ale nevybíráme anděly, chceme jen zabránit nástupu opravdu nebezpečných sil, a těm nahrávají všichni nevoliči. Je mravní povinností jít k volbám a volit rozumě a zodpovědně.

Nepřijde vám, že politika se přece jen očišťuje a klesá vliv různých zákulisních lobbistů a kmotrů? Na druhou stranu jsem narazil na zajímavý názor, že místo těchto „výlupků“ by na scénu mohli nastoupit takzvaní oligarchové. Někteří miliardáři prý mají obavu, zda jim Babišovo hnutí nešlápne na kuří oko, a po jeho vzoru se rovněž pustí do budování politických stran a hnutí…

To nedokážu posoudit, mezi lidmi, s nimiž se stýkám, není mnoho miliardářů.

Otevřou tyto volby novou, čerstvější éru vývoje republiky nebo musíme počkat až na odchod lidí zemanovsko-klausovské garnitury?

Ten odchod už měl dávno nastat. Ale předčasné volby zaskočily společnost i politickou scénu ve stavu, který velkou naději na obrodnou alternativu nenabízí.

Jaká je situace uvnitř římskokatolické církve? Lze její současný stav nějak srovnat se situací, která panuje v politice?

Je tu jeden zásadní rozdíl. V čele církve je dnes papež František, který svou životní pravdivostí a odvahou k upřímným slovům inspiruje k dobrému lidi daleko za hranicemi církve, vzbuzuje novou naději, církev vyvádí z dlouhodobé krize věrohodnosti – silně připomíná svatého papeže Jana XXIII., svolavatele reformního koncilu. Je to dnes jednoznačně nejsvětlejší postava mezi vůdčími osobnostmi dnešního světa. Doufám, že přispěje k potřebné radikální obnově církve a světa. Samozřejmě, že tu malou, ale hlasitou sektu katolických „ultra“, kteří jsou svým stylem myšlení blíž fašismu než evangeliu, to naprosto dovádí k nepříčetnosti.

Obvykle před Vánocemi vydáváte novou knihu. Letos by mělo jít spíše o shrnutí a vypíchnutí již publikovaných myšlenek, které považujete za důležité. Máte představu o tématu, kterým by se mělo zabývat vaše příští dílo?

Právě jsem dokončil poslední korekturu knihy, v níž jsem myšlenky, které ve svém dosavadním díle považuji za nejzávažnější, utřídil do několika tématických celků – její první díl s krásnými grafikami Patrika Hábla vyjde pod názvem Žít s tajemstvím asi za tři týdny. Druhý díl bude následovat na jaře. V létě bych chtěl pokračovat v práci na zásadní knize o budoucnosti křesťanství pod pracovním názvem „Odpoledne víry“. Ale teď mám plno korespondence kolem nadcházejících vydání mých knížek ve francouzštině, španělštině, chorvatštině, ruštině, holandštině, čínštině a možná korejštině - vždycky s novou jazykovou oblastí totiž přicházejí nová pozvání k přednáškám a já už to nemohu vše stíhat.

(Otázky kladl Ondřej Koutník, publikováno 24. 10. 2013)

Rozhovory

TOHLE PŘESAHUJE MOŽNOSTI SLOV (prosinec 2023)
.
LIDI, PROBOHA, ZASTAVTE SE, VZPAMATUJTE SE,... (listopad 2023)
.
ROZHOVOR K OCENĚNÍ ŘÁDEM T. G. MASARYKA (říjen 2023)
.
NEVÍM, JESTLI BYCH ZPRÁVU O PUTINOVĚ SMRTI PŘIJAL S RADOSTÍ, ALE S ÚLEVOU ANO (květen 2022)
.
RUSKO ROZUMÍ JEN ŘEČI SÍLY. JE V ZÁJMU CELÉHO SVOBODNÉHO SVĚTA HO ZASTAVIT (květen 2022)
.
PALACHŮV ČIN SE STAL TRVALÝM ZÁVAZKEM NEKOLABOROVAT (leden 2022)
.
ROZHOVOR PRO SME (prosinec 2021)
.
ROZHOVOR PRO TÝŽDEŇ.SK (duben 2021)
.
NEPATRNÝ VIRUS OTŘÁSL PLANETOU (prosinec 2020)
.
TRUTH IS GREATER THAN POWER (June 2020)
.
CÍRKEV SE MUSÍ ZMĚNIT (duben 2020)
.
NADĚJE V NEMOCNÉM SVĚTĚ (březen 2020)
.
CESTOU DO BOSTONU (leden 2020)
.
ODMÍTÁM DÉMONIZOVÁNÍ HOMOSEXUÁLŮ, CÍRKEV MÁ SAMA KOSTLIVCE VE SKŘÍNI (září 2019)
.
CÍRKEV JE JAKO NĚMECKO PO HOLOCAUSTU (březen 2019)
.
ČAPUTOVÉ JSEM SE OMLUVIL ZA ÚTOKY NA JEJÍ ADRESU Z JISTÝCH KATOLICKÝCH KRUHŮ (březen 2019)
.
VAŘILI SI NÁS JAKO ŽÁBY A POSTUPNĚ ZVYŠOVALI TEPLOTU (leden 2019)
.
ROZHOVOR PRO AHA/BLESK - 50. VÝROČÍ JANA PALACHA (leden 2019)
.
O JEŽÍŠKOVI NELŽETE. DÍTĚ NENÍ MALÝ HLUPÁČEK (prosinec 2018)
.
VĚŘIT ZNOVU – A JINAK (prosinec 2018)
.
STOLETÉ DĚDICTVÍ NÁS VŠECHNY ZAVAZUJE (prosinec 2018)
.
CÍRKVI PŘÍSLUŠÍ POKORA (říjen 2018)
.
50. VÝROČÍ SRPNOVÉ OKUPACE ČESKOSLOVENSKA (srpen 2018)
.
ROZHOVOR PRO LN (červen 2018)
.
ROZHOVOR PRO ČTK (květen 2018)
.
ROZHOVOR PRO KT (květen 2018)
.
MÁME ODVÁŽNÉHO PAPEŽE (březen 2018)
.
KOHO BY DNES JEŽÍŠ HNAL BIČEM Z CHRÁMU (březen 2018)
.
ROZHOVOR PRO LN (leden 2018)
.
PŘEDVOLEBNÍ ROZHOVOR PRO EUROZPRÁVY.CZ (říjen 2017)
.
ZEMAN CHÁTRÁ. PROKREMELSKÉ MAFIE SI MOŽNÁ NAJDOU NÁHRADNÍKA (květen 2017)
.
PRAVDA A LÁSKA ZVÍTĚZÍ AŽ NA POSLEDNÍM SOUDU (květen 2017)
.
NÁBOŽENSKÝ FUNDAMENTALISMUS? LIDÉ HLEDAJÍ PŘIROZENĚ JEDNODUCHÉ ODPOVĚDI NA SLOŽITÉ OTÁZKY (únor 2017)
.
DOSAVADNÍ CÍRKEVNÍ PRAXE JE NELIDSKÁ A NEKŘESŤANSKÁ (leden 2017)
.
ROZHOVOR PRO EURO (srpen 2016)
.
ZEMAN NENÍ HODEN VYKONÁVAT FUNKCI PREZIDENTA (červen 2016)
.
SPOJIT NÁBOŽENSTVÍ S POLITICKOU MOCÍ JE OHROMNÉ POKUŠENÍ (červen 2016)
.
RUSKO ZA BREŽNĚVA BYLO MENŠÍ HROZBOU (červen 2016)
.
ZEMAN TRAGICKY ROZDĚLIL SPOLEČNOST. UŽ NELZE USTUPOVAT (duben 2016)
.
FRANTIŠEK JAKO LAKMUSOVÝ PAPÍREK (duben 2016)
.
ROZHOVOR PRO STUDENT TIMES (prosinec 2015)
.
PŘEDVÁNOČNÍ ROZHOVOR PRO PRÁVO (prosinec 2015)
.
VIDEA S POPRAVAMI JSOU PORNO NÁSILÍ! (únor 2015)
.
V REFERENDÁCH VIDÍM NEBEZPEČNÝ NÁSTROJ POPULIZMU (únor 2015)
.
ROZHOVOR PRO DENNÍK N (leden 2015)
.
NOVINÁŘ BY MĚL UMĚT ROZLIŠIT MEZI SATIROU A URÁŽKOU (leden 2015)
.
FANATICI SE JIŽ SPOJILI, ROZUMNÉ TO ČEKÁ (prosinec 2014)
.
NAŠE ZEMĚ PATŘÍ NA ZÁPAD (listopad 2014)
.
ROZHOVOR PRO ECHO24 (září 2014)
.
TEĎ UŽ NA MĚ NEDOPLIVNOU / ZEMANOVI PŘIROSTLA MASKA PŘIHLOUPLÉHO STRÝCE (červenec 2014)
.
BŮH NENÍ POKLADNIČKA (květen 2014)
.
CENU CHÁPU JAKO MORÁLNÍ ZÁVAZEK, ABYCH DÁL POKRAČOVAL VE SVÉ PRÁCI (březen 2014)
.
PŘEVLÁDÁ TU NÁBOŽENSKÝ ANALFABETISMUS (březen 2014)
.
PŘÍBĚH JEDINÉHO SYNA (březen 2014)
.
ROZHOVOR PRO LN (prosinec 2013)
.
ROZHOVOR PŘED VOLBAMI (říjen 2013)
.
ROZHOVOR PRO "ČESKOU POZICI" (leden 2013)
.
PŘED VOLBOU PREZIDENTA (leden 2013)
.
TOMÁŠ HALÍK: K PREZIDENTSKÉ VOLBĚ (leden 2013)
.
SPÁSA JE NA CESTĚ DO HLOUBKY (prosinec 2012)
.
ROZHOVOR S RENÁTOU KALENSKOU A VÝTVARNÍKEM DAVIDEM ČERNÝM PRO ČAS. TÝDEN (prosinec 2011)
.
ČESKÉ SPOLEČNOSTI CHYBÍ KULTURA PRÁVA (leden 2012)
.
BŮH SI CENÍ SVOBODY – VAŽME SI JÍ TAKÉ (prosinec 2011)
.
LÁSKA JE BEZPEČNÝ PROSTOR (prosinec 2011)
.
DUKA TO S KLAUSEM PŘEHÁNÍ (listopad 2011)
.
ROZHOVOR PRO INT. PORTÁL VAŠE LITERATURA (říjen 2011)
.
PŮVODNÍ TEXT ROZHOVORU PRO DENÍK E15 (srpen 2011)
.
NOVINKY.CZ - CHAT (srpen 2011)
.
ROZHOVOR PRO DENÍK E15 (srpen 2011)
.
ROZHOVOR PRO KATOLICKÝ TÝDENÍK (srpen 2011)
.
ROZHOVOR PRO CHRISTNET (srpen 2011)
.
DIALOG O TRANSFORMACI (březen 2011)
.
KLAUS MÁ PORUCHU OSOBNOSTI (březen 2011)
.
I DNES JE V ŽIVOTĚ MÍSTO NA ZÁZRAK (prosinec 2010)
.
ROZHOVOR PRO WEB CESTOMILA (léto 2010)
.
ROZHOVOR PRO BULLETIN SALVATORE (prosinec 2010)
.
ROZHOVOR PRO KULTURNÍ NOVINY (prosinec 2010)
.
ROZHOVOR PRO ČASOPIS ROZHLAS (prosinec 2010)
.
ROZHOVOR PRO REVUE SPOLEČNOSTI KŘESŤANŮ A ŽIDŮ (prosinec 2010)
.
ROZHOVOR PRO CHRISTNET (září 2010)
.
ROZHOVOR PRO KATOLICKÝ TÝDENÍK (září 2010)
.
ROZHOVOR PRO FINANČNÍ KOŠER PORTÁL SHEKEL (srpen 2010)
.
ROZHOVOR PRO DOMAŽLICKÝ DENÍK (srpen 2010)
.
CESTA KAŽDÉHO KONVERTITY JE NEZAMĚNITELNÁ (březen 2010)
.
VŠECHNO VYZKOUŠEJTE, CO JE DOBRÉ, TOHO SE DRŽTE (březen 2010)
.
POLITIKY KONTROLUJME, ALE PORAĎME SI BEZ NICH (leden 2010)
.
ROZHOVOR PRO PROFIT (leden 2010)
.
BÝT PŘIPRAVEN, TOŤ VŠE (prosinec 2009)
.
SE SATANEM NELZE VYJEDNÁVAT (prosinec 2009)
.
ROZHOVOR PRO ČASOPIS ROVNOST, BRNĚNSKÝ DENÍK (prosinec 2009)
.
ROZHOVOR PRO CHRISTNET (listopad 2009)
.
VZPOMÍNKA NA SVATOŘEČENÍ ANEŽKY ČESKÉ (listopad 2009)
.
KRIZE JAKO ŠANCE (listopad 2009)
.
VZTAH VÍRY A FILOZOFIE (říjen 2009)
.
PAPEŽ MÁ KUPODIVU SMYSL PRO HUMOR (září 2009)
.
O VÝCHOVĚ A VZDĚLÁVÁNÍ (2009)
.
ROZHOVOR S RENATOU KALENSKOU PRO LN (prosinec 2008)
.
ROZHOVOR S M. URBANEM PRO JEHO DIPLOMOVOU PRÁCI O FILOZOFICKÝCH ASPEKTECH DÍLA V. HAVLA (prosinec 2008)
.
ROZHOVOR O K. ČAPKOVI PRO KATOLICKÝ TÝDENÍK (prosinec 2008)
.
O FRANCII (říjen 2008)
.
TOMÁŠ HALÍK: "MNOHO ČECHŮ SE ZA ATEISTY POKLÁDÁ VLASTNĚ OMYLEM." (září 2008)
.
ROZHOVOR O HUSOVI (červenec 2008)
.
ROZHOVOR PRO CHRISTNET (červen 2008)
.
TRPĚLIVOST SE SVĚTEM, CÍRKVÍ A MLČÍCÍM BOHEM (červen 2008)
.
NENECHTE SI VYMÝVAT MOZEK (březen 2008)
.
NEJSEM ANI HOMOSEXUÁL, ANI EUNUCH (březen 2008)
.
ROZHOVOR PRO INTERNETOVÝ ČASOPIS 25FPS, TÉMA: DUCHOVNÍ FILM (březen 2008)
.
TŘI AKTUÁLNÍ DIALOGY (březen 2008)
.
O HUSOVI A ČESKÉM CIVILNÍM NÁBOŽENSTVÍ (2008)
.
O KÁZÁNÍ – ODPOVĚĎ DO ANKETY ČASOPISU SALVE (leden 2008)
.
O VEŘEJNÉM SLYŠENÍ V EVROPSKÉM PARLAMENTU (leden 2008)
.
ROZHOVOR PRO CHRISTNET (leden 2008)
.
NESMÍME ZTRÁCET NADĚJI (prosinec 2007)
.
NAŠE DĚJINY NEKONČÍ NA VELKÝ PÁTEK ODPOLEDNE (prosinec 2007)
.
ROZHOVOR NEJEN O VÝSTAVĚ MRTVÝCH TĚL V PRAŽSKÉ LUCERNĚ (květen 2007)
.
TĚLO NENÍ ŽÁDNÉ ZAVAZADLO, PATŘÍ MU ÚCTA (květen 2007)
.
NAPREPAROVANÉ MRTVOLY BANALIZUJÍ SMRT (květen 2007)
.
NA PREZIDENTA JE MĚ ŠKODA (23.4.2007)
.
MŮJ NEVĚŘÍCÍ PARTNER (březen 2007)
.
ROZHOVOR PRO ČASOPIS „EVANJELICKY POSOL SPOD TATIER“ (únor 2007)
.
ROZHOVOR PRO ČASOPIS REGENERACE (leden 2007)
.
KŘÍŽ A UKŘIŽOVANÁ MADONNA (září 2006)
.
SPOR MUSLIMŮ S BENEDIKTEM XVI. (září 2006)
.
K TELEVIZNÍMU SERIÁLU >PROLÍNÁNÍ SVĚTŮ< (září 2006)
.
CÍRKEV A MÉDIA (červen 2006)
.
PRO LIDI MUSÍME BÝT PARTNERY V JEJICH HLEDÁNÍ (duben 2006)
.
ODPOVĚDI V ANKETĚ MEZINÁRODNÍHO ČASOPISU GEO (2006)
.
ŽIVOT SÁM JE BOŽÍ HLAS (prosinec 2005)
.
SV. TOMÁŠ A KRÁLÍK, KTERÝ HRAJE NA HOUSLE (listopad 2005)
.
ČASOPIS CHRISTNET (listopad 2005)
.
CÍRKEV MUSÍ ROZVÍJET SOLIDARITU I SPIRITUALITU (duben 2005)
.
PAPEŽ OSLOVIL CELÝ SVĚT (duben 2005)
.
NÁDEJ NA POROZUMENIE NIE JE STRATENÁ (únor 2005)
.
ČASOPIS ANTHROPOS (2005)
.
ROZHOVOR PRO ČASOPIS NAŠE RODINA (duben 2004)
.
ROZHOVOR S JANEM PAULASEM PRO KATOLICKÝ TÝDENÍK (prosinec 2003)
.
ROZHOVOR S JAKUBEM HUČÍNEM PRO ČASPIS PSYCHOLOGIE DNES (prosinec 2003)
.
„S POŘÁDNĚ ODŘENOU KŮŽÍ“ (září 2003)
.
ROZHOVOR PRO JIHLAVSKÉ LISTY (únor 2003)
.
ROZHOVOR S RENATOU KALENSKOU PRO LIDOVÉ NOVINY (prosinec 2002)
.
ROZHOVOR PRO INTERNETOVÝ ČASOPIS CHRISTNET (říjen 2002)
.
ROZHOVOR S JANEM JANDOURKEM PRO MF DNES (září 2002)
.
ROZHOVOR PRO LIDOVÉ NOVINY (červenec 2002)
.
ROZHOVOR S ANDREOU ZUNOVOU PRO MAGAZÍN PRÁVA (květen 2002)
.
ROZHOVOR S ANDREOU ZUNOVOU PRO MAGAZÍN PRÁVA (únor 2002)
.
ROZHOVOR S JOSEFEM GREŠEM PRO ČASOPIS RESPEKT (nepublikováno, červenec 2001)
.
ROZHOVOR PRO STUDENTSKÝ ČASOPIS (březen 2001)
.
O ŽIVOTĚ A PŮSOBENÍ PAPEŽE JANA PAVLA II. (listopad 2000)
.
MLÁDÍ A STÁŘÍ (duben 2000)
.
ROZHOVOR PRO ČASOPIS XANTYPA (prosinec 1999)
.
ROZHOVOR PRO ČASOPIS NOVÁ PŘÍTOMNOST (1999)
.
2. dubna 2023 ČRo Plus
Sekularizace náboženství nezničila, jen ho proměnila
.
2. dubna 2023 ČRo2
Úžasné životy: Jan Sokol podle Tomáše Halíka
.
6. února 2023 Proglas
Je třeba změnit církev z rigidní instituce a dát lidi dohromady
.
15. května 2022 ČRo Plus, 10.07
Přibývá těch, kteří víru nechápou jako ideologii, ale jako cestu na hloubku
.
16. března 2022 Pijavice
Cítím morální povinnost ukázat české společnosti jinou tvář křesťanství
.
19. prosince 2021 ČRo Plus
Nejblíž Ježíškovi a svaté rodině dnes mají migranti na hranicích mezi Polskem a Běloruskem
.
6. října 2021 Proglas
Dopoledne s Proglasem: In animo contrito
.
28. prosince 2020 Proglas
Dopoledne s Proglasem
.
23. prosince 2020 Radio 1
Hostem "Zátiší" (J.Janíček)
.
29. listopadu 2020 ČRo Wave
Nástrahy pseudonáboženství. O fundamentalismu, fanatismu a farizejství
.
28. října 2020 Ecclesia Podcast
Prázdné kostely můžou být prorockým znamením, aby se církev změnila
.
31. května 2020 ČRo Plus
Vertikála: Tomáš Halík a Pavel Hošek v rozhovoru s Evou Hůlkovou
.
1. ledna 2020 ČRo Plus
Církev si musí uvědomit, že je tady pro všechny
.
29. dubna 2019 ČRo Plus
Hostem pořadu "Interview Plus" - s Janem Bumbou
.
17. března 2019 ČRo Plus
Vertikála: Tomáš Halík a Jan Jandourek v rozhovoru s Evou Hůlkovou
.
3. března 2019 YT - Trignis
Trignis 2019 - s V. Malým
.
4. listopadu 2018 ČRo Plus
Hostem pořadu "Hovory" - rozhovor s Evou Hůlkovou
.
3. června 2018 ČRo Plus
Hostem pořadu "Hovory" - rozhovor s Evou Hůlkovou
.
5. ledna 2018 Radio Proglas
Hostem pořadu "Všimli jsme si"
.
27. prosince 2017 ČRo2, 8.30
Hostem pořadu "Jak to vidí..."
.
20. června 2017 ČRo2, 8.30
Hostem pořadu "Jak to vidí..."
.
24. dubna 2017 ČRo2, 8.30
Hostem pořadu "Jak to vidí..."
.
15. února 2017 ČRo2, 8.30
Hostem pořadu "Jak to vidí..."
.
15. ledna 2017 ČRo2, 10.30
Na návštěvě u Karla Čapka
.
21. prosince 2016 ČRo2, 8.30
Hostem pořadu "Jak to vidí..."
.
19. prosince 2016 ČRo Brno, 15.04
Hostem "Rendez-vous s Marcelou Antošovou"
.
16. listopadu 2016 ČRo2, 8.30
Hostem pořadu "Jak to vidí..."
.
10. srpna 2016 ČRo Plus 7.10
DUEL: Tomáš Halík a Milan Badal
.
1. července 2016 ČRo Plus 11.34
Interview Plus
.
28. června 2016 ČRo2, 8.30
Hostem pořadu "Jak to vidí..."
.
18. května 2016 ČRo2, 8.30
Hostem pořadu "Jak to vidí..."
.
26. dubna 2016 ČRo1 17.05
Hostem pořadu "20 minut Radiožurnálu"
.
30. března 2016 ČRo2 8:30
Hostem pořadu "Jak to vidí..."
.
18. března 2016 ČRo2, 22.30
Hostem Nočního mikrofóra
.
13. března 2016 ČRo Plus 22.35
Hostem pořadu "Hovory"
.
17. února 2016 ČRo2 8.30
Hostem pořadu "Jak to vidí..."
.
25. prosince 2015 ČRo Plus 14.05
Hostem E. Hůlkové ve specálu Studia Leonardo
.
23. prosince 2015 ČRo2 8:30
Hostem pořadu "Jak to vidí"
.
19. prosince 2015 ČRo Plus 11.10
Hostem pořadu "Osobnost Plus"
.
12. června 2015 ČRo2 8:30
Hostem pořadu "Jak to vidí"
.
20. května 2015 ČRo2 8.30
Hostem pořadu "Jak to vidí"
.
14. dubna 2015 ČRo2 8.30
Hostem pořadu "Jak to vidí"
.
11. března 2015 ČRo2 8:30
Hostem pořadu "Jak to vidí"
.
30. ledna 2015 Frekvence 1
Zeman? Po Klausovi nemohlo přijít nic horšího!
.
29. ledna 2015 ČRo2 8:30
Hostem pořadu "Jak to vidí"
.
14. ledna 2015 ČRo1 17.05
Tomáš Halík není Charlie. Novinář by měl umět rozlišit mezi satirou a urážkou (Dvacet minut)
.
25. prosince 2014 ČRo2 11.05
Hostem pořadu Host do domu (25.12.2014 11:05)
.
21. prosince 2014 ČRo Brno 15.05
Hostem Rendez-vous s Marcelou Antošovou 2014
.
23. října 2014 ČRo2 8:30
Hostem pořadu "Jak to vidí"
.
25. června 2014 ČRo2 8:30
Hostem pořadu "Jak to vidí"
.
28. května 2014 ČRo2 8:30
Hostem pořadu "Jak to vidí"
.
24. dubna 2014 ČRo2 8:30
Hostem pořadu "Jak to vidí"
.
20. dubna 2014 ČRo HK
Hostem pořadu "Návštěva"
.
6. dubna 2014 Frekvence 1
Hostem "PressKlubu"
.
25. března 2014 ČRo2 8:30
Hostem pořadu "Jak to vidí"
.
15. března 2014 ČRo 1
Hostem "Doteků víry" - 22.05
.
3. ledna 2014 ČRo 1
Hostem pořadu "Host Radiožurnálu"
.
21. prosince 2013 ČRo Brno
Rendez-vous s Marcelou Antošovou (21.12.2013)
.
18. prosince 2013 ČRo2 8:30
Jak to vidí... Výročí Václava Havla
.
20. listopadu 2013 ČRo2 8:30
Jak to vidí... Výročí sv.Anežky a 17.listopadu
.
30. října 2013 ČRo2 8:30
Jak to vidí... Česko po volbách, potřebovali bychom svého Františka...
.
18. září 2013 ČRo2 8:30
Jak to vidí... Forum 2000 v roce 2013 (audio, přepis)
.
18. prosince 2011 Frekvence 1
Hostem Press klubu F1
.
1. ledna 2011 ČRo 1
Hostem Lucie Výborné
.
25. února 2009 ČRo2
Poprvé hostem "Jak to vidí..."
.
6. ledna 2008 ČRo Regina Praha
Hostem pořadu "Nedělní siesta"
.
25. listopadu 2004 ČRo 6
Studio STOP: Česká a evropská politická scéna
.
14. dubna 1990 ČRo
Káva u Kische
.

27. listopadu 2023

Dům ze skla? TV Noe

16. listopadu 2023

Interview ČT24

29. května 2023

Jak to vidí... (TV NOE)

27. května 2022

Máte knihovnu...?

13. prosince 2021

Pod lampou

13. prosince 2021

Dům ze skla? TV Noe

22. října 2021

Stredoeurópské fórum 2021

20. října 2021

D8: Znamení neznámého

14. března 2021

Deep Talks s Petrem Ludwigem

9. září 2019

TV Noe: K jádru věci

10. června 2019

TV Noe: Dům ze skla

29. dubna 2019

ČRo: Interview Plus

12. března 2019

Pod lampou

16. srpna 2018

Rozhovor pro StylTip

10. dubna 2018

Fokus VM: Závislosti

17. ledna 2018

Rozhovor pro Echo TV

26. června 2017

Rozhovory v knihovně: ČKA

9. června 2017

Noc kostelů 2017

5. března 2017

Rozhovor pro StylTip 3/3

16. ledna 2017

Rozhovor pro StylTip 2/3

16. prosince 2016

Rozhovor pro StylTip 1/3

15. června 2016

Hovory o nás

22. dubna 2016

Hostem "Interview ČT24"

29. listopadu 2015

ČT1: 168 hodin: Oleandr moci

17. března 2015

Hostem TN.cz

14. března 2014

Hostem "Interview ČT24"

11. února 2013

Hostem "Interview ČT24"

1. ledna 1996

7 čili 7 dní

Kontakt

Mons. prof. PhDr. Tomáš Halík, Th.D.

profesor Univerzity Karlovy
ÚFaR FF UK, nám. Jana Palacha 2,
110 00 Praha 1

prezident České Křesťanské akademie
ČKA, Vyšehradská 49, 128 00 Praha 2
e-mail: tomas.halik(o)gmail.com

ČKA: Project Templeton
e-mail: projekt.templeton@gmail.com

farář Akademické farnosti Praha
(audio archiv kázání)
Křižovnické nám., 110 00 Praha 1
e-mail: halik(o)farnostsalvator.cz

předseda rady
Centra pro studium politické filozofie, etiky a náboženství
ÚFAR FF UK

předseda správní rady
Nadačního fondu Tomáše Halíka - NR

člen správní rady
Nadace The SEKYRA FOUNDATION

člen poradního výboru Evropské hodnoty

člen expertní rady Gymnázium Paměti národa

vicepresident
Council for Research ...

Myšlenka na den

Víra neznamená přiznat biblickému textu statut přesného záznamu neotřesitelných „fakt“, nýbrž právě vejít do příběhu – vznikne tak hermeneutický kruh mezi naším vlastním příběhem a biblickým příběhem, oba se vzájemně osvětlují a vykládají. Bible není „fotografií světa“, informující člověka o tom, jaký svět je, nýbrž zrcadlem, nastaveným jemu samému, pomáhajícím mu porozumět sobě a tím měnit sebe i svět.