Islámští radikálové teď zveřejnili video se stětím 21 egyptských křesťanů. Jak máme tato videa vnímat?
Nesmíme zavírat oči před tragédiemi lidí v našem společném světě. Jistě, tato »pornografie násilí« nás chce nejen zastrašit, ale chce opakováním těch obrázků otupit naše svědomí, abychom ty drastické snímky hltali jako akční filmy a postupně si na ně zvykli. Média se stala jistým rukojmím a nechtěným spojencem teroristů. Těm přitom nejde tolik o smrt těch konkrétních obětí jako o to, aby se ty obrázky dostaly prostřednictvím médií do každé domácnosti na planetě a ukazovaly jejich hrozivou sílu.
Co mají média dělat? Předstírat, že se nic neděje?
Není reálné, aby se média celého světa dohodla a videa ignorovala. Jednak ty obrázky jsou pro temné stránky lidských duší příliš atraktivní, jednak média mají za povinnost informovat veřejnost. Záleží tedy na každém, jak s těmi informacemi naloží.
Lze si z těch videí vůbec něco odnést?
Měla by nás vést za prvé k přesvědčení, že proti takovému zlu se svět musí bránit. Za druhé bychom odpovědnost za činy lidí, kteří zneužívají symboly islámu, neměli přičítat muslimům jako takovým – naprostá většina muslimů s tím naprosto nesouhlasí a mnozí muslimové tam trpí stejně jako křesťané. Za třetí bychom měli mít porozumění pro chudáky, kteří před takovým násilím prchají, a pomáhat jim. Za čtvrté bychom měli sebe i své děti vychovávat v jiném duchu, než je kult násilí – odmítat násilí v počítačových hrách a komerčních médiích a starat se o děti, aby tuhle rakovinu světa nenasávaly po celé hodiny už odmalička.
Co říkáte na názor, že islám je z vlastní podstaty násilný a krvelačný?
Jako někdo, kdo studuje dějiny náboženství čtyřicet let, odmítám takové zjednodušující názory. Islám má mnoho podob v různých zemích i různých kulturách. Jako každé náboženství a každá ideologie také islám může být zneužit k rozdmýchávání nenávisti a násilí. Avšak islám jako každé velké náboženství je především jakousi školou, v níž se lidé učí překonávat svůj egoismus, kultivovat pudovou stránku a pokojně žit s druhými. Tak funguje u naprosté většiny z půldruhé miliardy muslimů. Ti šílení hrdlořezové z tzv. Islámského státu mají s islámem asi tolik společného, jako Kukluxklan s křesťanstvím.
Jenže teroristé čerpají z islámu právě krvelačnost. Proč zrovna odsud?
Je rozšířený omyl, že teroristé jsou lidé, kteří jsou příliš horliví v náboženství. Naopak, většinou jsou to lidé, kteří zbožní nejsou vůbec – často ignorují etická přikázání islámu, holdují alkoholu, drogám, byli několikrát vězněni pro násilné činy. Zpravidla neznají korán ani islámskou kulturu. Jsou to lidé vykořenění – někdy sociálně, někdy kulturně, někdy duchovně. Hledají něco, co by ospravedlňovalo jejich agresivitu a pocity frustrace. Na stejně vykořeněné lidi se kdysi obracel komunismus s ideologií třídní nenávisti a nacismus s ideologií rasové nenávisti, dnes ideologie náboženské nenávisti s několika vytrženými citáty z koránu.
Co říkáte na argument, který se objevil po útocích v Paříži, že neexistují militantní a umírnění muslimové? Tedy že jsou všichni stejní.
To může říci jen člověk, který o tom nic neví. Většinou takto islámem hrozí buď nevzdělaní lidé, nebo ti, kteří mazaně chtějí frustrovaným a zamindrákovaným lidem najít nějakého nepřítele a z šíření nenávisti získávat politické body. Dělají to zejména populisté – podívejte se, jak pan Okamura, když pochopil, že nenávist k Romům už tolik netáhne, okamžitě přešel na strašení muslimy. Je příznačné, že podle výzkumů největší strach z muslimů je z celé Evropské unie v České republice, kde prakticky žádní muslimové nejsou.
A co další politici kromě Okamury, kteří se k islámu vyjadřují kriticky?
Skutečně ostudné a nebezpečné jsou výroky prezidenta Miloše Zemana, ale to už trvá několik let. Často se snaží vypadat jako vzdělanec, když cituje »výroky z posvátné knihy islámu« – a pak se ukáže, že ty výroky vůbec nejsou z koránu. Ale tohle je pro něj typické – před několika dny zas fixloval s vymyšlenými výroky Ferdinanda Peroutky a Winstona Churchilla.
Můžete ho teď třeba jako teolog vyzvat, ať se dovzdělá nebo přijde na nějakou vaši přednášku…
Apelovat na vzdělávání můžeme u někoho, koho upřímně zajímá, jak věci skutečně jsou. U Zemana mám podezření, že ho pravda vůbec nezajímá, že plácne cokoliv, o čem se domnívá, že za to sklidí potlesk. Tím, že si myslí, že většina Čechů vítá vulgaritu a silácké výkřiky, ve skutečnosti náš národ podceňuje a uráží.
(publikováno 17.2.2015 v deníku Blesk, str. 6-7)